Uzun Dönemli İlişkinizde Heyecanı Sürdürme Formülü

0
529

Uzun dönemli ilişkiler için belki de en risk teşkil eden şey ilişkideki heyecanı canlı tutamama konusudur.
Partnerlerin birbirlerine karşı hissettikleri duyguların zamanla azalması ya da kötü yönde değişmesi sağlıksız ve mutsuz bir ilişki anlamına geliyor. Peki uzun süreli ilişkilerde partnerlerin dikkat etmesi gereken kritik şey nedir? Yeni bir araştırmaya göre, uzun süreli ilişkilerde cinsel heyecanı ayakta tutabilmenin anahtarı duyarlı olmak.

Uzun Dönemli İlişkilerde Duyarlılık

Duyarlı olmak için olmazsa olmaz özellikler ise oldukça anlayışlı olmaktan ve elinden geleni yapmaya gayret etmekten geçiyor.

Duyarlı bir partner; problemlerini reddetmek ya da görmezden gelmek yerine diğerine karşı anlayış gösterir.

Duyarlı olmak partnerinizin duygusal ihtiyaçlarının farkında olmakla ve bunlara uygun şekilde karşılık vermekle ilgili.

Çalışmanın başyazarı Profesör Gurit Birnbaum: “Araştırmamız birbirine karşı duyarlı olan çiftlerin ilişkilerindeki cinsel isteklerini de koruyabildiklerini gösteriyor. Samimiyetin bir tipi olan duyarlılık ilişkide çok önemlidir çünkü kişinin – partnerinin ne istediğini ve onun için neyin önemli olduğunu bilerek ve öğrenmeye açık olarak- partnerinin refahını önemsediğini gösterir.

Araştırma kapsamında 100 heteroseksüel çift altı hafta boyunca günlük tuttu. Kendi cinsel isteklerini ve partnerlerinin onlara karşı olan duyarlılığını rapor ettiler. Sonuçlar gösterdi ki kadınlar da erkekler de partnerleri cinsellik dışında kalan ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olduğu zaman daha fazla cinsel istek hissettiler. Özellikle kadınlar partnerlerinin yüksek düzeydeki duyarlılığı karşılığında çok fazla cinsel istek duyduklarını belirtiyor.

Araştırma yazarları şöyle açıklıyor: “İnsanlar cinselliği; partnerleri ihtiyaçlarını anladığı ve değerini bildiği zaman, duyarlı partnerleriyle samimiyeti artırmanın bir yolu olarak görebiliyorlar. Böyle bir algılama sonucunda da partnerlerine karşı daha fazla cinsel istek duyuyorlar.”

Profesör Birnbaum: “Bir ilişkide iyi ve hoşgörülü davranmak partnerin kim olduğuna ya da ne istediğine bağlı olmak zorunda değil. Eşlerden biri gerçekten duyarlı olduğunda ilişki özel ve eşsiz hissettirir. Partnerinize karşı gösterdiğiniz duyarlılık kişiyi değerli ve arzu edilir kılan şeydir.

Cinsel arzu artan samimiyet üzerine kurulur ve duyarlı olmak bu tarifi zor hissi zamanla aşılamanın en iyi yollarından biridir.”

Bu çalışma ‘Journal of Personality and Social Psychology’ adlı dergide yayımlanmıştır (Birnbaum et al., 2016).

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın