Uykunuzu Açmanın 9 Yolu

5
3049

Gün içinde birçok zaman oradan oraya koşturmaktan saatler nasıl geçiyor anlamıyoruz ve yapmamız gereken birçok iş geç saatlere kalabiliyor. Kimi zaman geç saatlere kadar bilgisayarın başında oturabiliyoruz, kimi zaman yetişmeyen ev işleriyle oyalanabiliyoruz, kimi zaman da geç saatlere kadar arkadaşlarımızla zaman geçirebiliyoruz. Gece boyunca neyle uğraşırsanız uğraşın ertesi gün en büyük sorun uykusuzluk, isteksizlik ve odaklanamama problemi oluyor.

Uykusuzluk ile baş edebilmek için ise, birçok zaman ya kahve içiyoruz ya da enerji içeceği. Ancak fazla kafein bizi daha huysuz ve gergin hale getiriyor. Kahvenin sağlıklı olduğu söylense de, uykusuzluk ile başa çıkmak için kahve dışında çözümler olduğu da biliniyor. Kahve kimi zaman daha stresli bir gün geçirmenize bile sebep olabiliyor. Üretkenliği bitiren stresi tanımak ve başa çıkmak için yazıya bu yazıya göz atabilirsiniz.

Uykusuzluk ile başa çıkmak amacıyla kendim için araştırdığım alternatif yolları sizler içinde derledim. Umarım işinize yarar.

1) Duruşunuzu değiştirin

Oturuş şekliniz uykulu olduğunuzda uyku modunuza uygun şekilde olacaktır. Yani oturduğunuz sandalyede her zamankinden daha rahat (yayılarak) oturuyor olacaksınız. Bu sebeple ilk yapmanız gereken oturuşunuzu daha dik hale getirmek ve kollarınızı kapatmak yerine daha açık bir şekle sokarak oturmaktır.

2) Dışarı çıkın

Kapalı ortamdaki klima, florasan ışıkları, bilgisayar ekranları uykunuzun daha da gelmesine sebep olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için dışarı çıkın ve mümkünse 15 dakika yürüyün. Dış hava koşulları yağmurlu da olsa, güneşli de olsa temiz hava ve oksijen yenilenmenizi sağlayacaktır.

3) Spor yapın

Ofiste, çalıştığımız ortamda nasıl spor yaparım ki diyebilirsiniz. Odanız varsa küçük ısınma hareketleri veya yoga ısınmaları yapabilirsiniz, açık ofiste çalışıyorsanız da verdiğiniz kısa molalarda merdivenlerinizi tempolu şekilde inip çıkabilirsiniz. Unutmayın, spor sayesinde kalbiniz daha çok oksijen pompalayacak ve bu sayede beyninize daha çok oksijen gidecek. Fiziksel olarak iyi hissederseniz, ruhsal olarak da iyi hissedeceksiniz.

4) Beyni çalıştırıcı etkinliklere yönelin

Sporla vücudunuzu uyaramıyorsanız beyninizi uyarın. Uykusuzluğun üstesinden gelmek, zihni uyarmak için sudoku ve bulmaca benzeri zihni çalıştıran etkinlikler yapabilirsiniz. Bu çok hızlı bir şekilde uykunuzu açacaktır.

Bunun en somut örneği, yeni nesil alarmlardadır. Alarmlara uyuyan kişiyi uyandırmak için dört işlem içeren sorular eklemeye başladılar. Kişi soruyu doğru cevaplayana kadar alarm susmuyor, bu sayede kişi uykuya tekrardan dalmıyor. Beynin belli bölgeleri uyarıldığında uyku halinden çıkılıyor.

5) Biraz üşüyün

Çok soğuk bir su içebilirsiniz. Hatta buna limon ekleyebilirseniz uykunuzu daha çabuk açacaktır. Buna ilaveten yüzünüzü ve el bileklerinizi soğuk suyla yıkarsanız veya ağzınıza bir buz parçası atarsanız sizi uzun süre idare edecektir.

6) Biraz adrenalin

Hiçbir şey vücudu korkudan daha çok uyaramaz. En kısa yoldan Youtube’u açın, kulaklıklarınızı takın ve bir korku filmi fragmanı izleyin. Uyarılmanın tadını çıkartın.

7) Kahkaha atın

Çalışmaya biraz ara verin ve arkadaşınızın bir fıkra veya komik bir olay anlatmasını rica edin. Eğer bu olanağınız yoksa komik videolar izleyin ve gülmeye çalışın. Çünkü insan gülünce vücudunda endorfin salgılanır.

8) Dans edin

Bu sizi iş yerinde utandırabilir, ancak araba kullananlar ve uzun yol gidenler için bire bir olabilir. Özellikle gece yolculuk yapanlar için işlevsel gördüğüm bu yöntem için, tek ihtiyacınız olan müziğin sesini açmak ve dansa başlamak. Denemesi bedava.

9) Benim sık kullandıklarım ise

Benim uykum geldiğinde sık kullandıklarım ise size şaka gelecek ancak ananemden duyduğum yöntemler. Kendisi hep uykum geldiğinde elma yememi ya da ayaklarımı yıkamamı önerirdi. Bende kahvenin beni kesmediği ya da rahatsız ettiği durumlarda bu iki yöntemi uyguluyorum. Çok işe yarıyor. 🙂

 

Psikolog Barış Gürkaş

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

5 YORUMLAR

  1. Ya ben sürekli uyuyorum. Bazen geceleri ders çalışmak için gündüz yatıyorum okuldan gelince gece kalıyorum kendiligimden ama geri yatıyorum. Ben bu düzeni gecen sene de yapıyordum. Gayet de güzel çalışıyordum. Ama bu sene 10 saat de uyusam hep uykum oluyor. Sizce sorunum ne ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın