Ters Psikoloji Namıdiğer Psikolojik Tepkisellik

0
1055

Üniversitede hangi alanı okuyacağınızı belirlemeye çalıştığınızı hayal edin. İngilizce ve bilgisayar derslerinin ikisini de gerçekten seviyorsunuz ve üniversite için hangisini seçeceğinize bir türlü karar veremiyorsunuz. Bu karar hakkında ailenizle konuştuğunuzda daha iyi iş fırsatları sunacağını söyleyerek size bilgisayar bölümünü seçmeniz için ısrar ediyorlar. Sizin için cazip olabilecek her yönünden bahsediyorlar ve bu yönlerin bir kısmı gerçekten çok cazip. Bu da yetmiyor onların istediği bölümü seçmediğiniz takdirde size mali destek sağlamayacaklarını ima ediyorlar. Böyle bir konuşma size bu iki bölüm hakkında nasıl hissettirirdi? İngilizce bölümünü daha çekici kılar mıydı?

Genelde başka biri size bir şeyi yapmamanızı söylediğinde bu şey size daha cazip geliyor mu? Bilimsel araştırmalar ve günlük tecrübeler gösteriyor ki, çoğumuz için durum böyle. Psikolojik tepkisellik kişisel özgürlük duygularımız tehdit edildiğinde uyarılan bir motivasyon durumudur (Woller, Buboltz, & Loveland, 2007). Sıklıkla, alıkoyulan şey ne olursa olsun özgürlüğümüzü tekrar ele geçirebilecek şekilde hareket ederiz. Ters psikoloji kavramını duymuşsunuzdur; ters psikolojinin temelinde psikolojik tepkisellik vardır.

Örneğin, eğer birinin sizden romantik anlamda hoşlanmasını istiyorsanız kendinizi ağırdan satabilirsiniz. Kendini ağırdan satma işini bazı insanlar kendi doğal süreçlerinde yaparken, çok az kişi bunun ne denli etkili bir silah olduğunu bilir.  ters psikoloji

Benzer şekilde, bir firma bir ürünün reklamını yaparken onu yalnızca sınırlı sayıda ürettiğini söyleyebilir ve böylece tüketiciler o üründen mahrum kalmak yerine o ürünü almak için sabırsızlanabilir.

 

Psikolojik tepkisellik neden kritik bir düşünme yeteneğidir?

Bu motivasyon durumu yaptığımız seçimleri etkiliyor. Bir alternatifi seçmemiz için hiçbir neden yokken bile psikolojik tepkiselliğin namıdiğer ters psikolojinin etkisiyle onu seçebiliriz. Düşünme şeklinizin bu durumdan etkilendiğini fark etmeniz daha mantıklı ve oturaklı kararlar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Psikoloji hayatın her alanında karşımıza çıkmaya başladı, insan psikolojisine dair daha fazla bilgiye ulaştıkça daha fazla onu kullanır olduk. Bu noktada psikolojinin daha fazla farkında olarak hayatımıza daha kolay yön verebiliriz. Psikolojik tepkisellik gibi psikolojinin diğer kavramlarına  da daha fazla hakim olursak çevremizde neler olup bittiğini daha iyi analiz ederiz.

Psychological Science, Dördüncü baskı, Bölüm 10, sayfa 446

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın