Mindfulness psikoterapinin ilaçlarından biridir. Geçerliliği ve faydası kanıtlanmış olduğu için nasıl ki doktorumuzun verdiği ilacı aksatmadan içiyorsak, psikoloğumuzun vermiş olduğu meditasyonları da rutinimiz haline getirmek şikayetlerimizden kurtulmamız için en önemli yardımcılarımızdan olabilir.

Mindfulness (Bilinçli farkındalık) nedir? Daha ayrıntılı öğrenmek için bu yazıya göz atabilirsiniz.

İşte mindfulness’ın fayda sağladığı kanıtlanmış psikolojik sorunlardan bazıları;

  • Stres ve yoğun endişe gibi yorucu duygularda gözle görülür azalma sağlar. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; mindfulness temelli terapiler ve meditasyonlar beynin stres anında aktifleşen bölümüne etki ederek oradaki tehdit algısına en aza indirir. Bu bölgeye amigdala adı verilir ve kaygı, stres, korku, hüzün ve öfke gibi yıkıcı duygular burada meydana gelir.
  • Mindfulness’ın depresyon üzerindeki etkisi de araştırmalarla kanıtlanmıştır. Şöyle ki yalnızca antidepresan kullanan ve yalnızca mindfulness meditasyonları yapan iki grupta depresyonun azalma oranı neredeyse benzerlik göstermiştir.
  • Mindfulness iyi olma hissini arttırdığı için buna bağlı uykuzluğu da çözüm olabilir. Günlük hayatımızdaki süreğen yorgunluk hissine, hem bedensel hem de zihinsel olarak enerji sağlar.
  • Mindfulness’ın temeli budist inancına dayandığı için, hayatımızın merkezine koyarsak, sosyal hayatımızda da büyük faydasını görebiliriz. Empati yetimizi geliştirir, şefkat duygumuzu arttırır ve bu sayede sosyal iletişimimiz sağlıklı dönüşüme uğrar.
  • Mindfulness, zihnimize şimdi ve burada kalmayı öğrettiği için odaklanmamızı da güçlendirir. Zihnimiz geçmişte ya da gelecekte uçuşmadıkça şu an yapmakta olduğumuz işe çok daha rahat odaklanabiliriz. Bu durum iş hayatında verimliliğimizi yükselttiği gibi sosyal ortamımızda da sağlıklı ilişkiler kurmamıza olanak sağlar.
  • Bunlara ek olarak, bağımlılık çalışmalarında ve kilo alma verme durumlarında da faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Duygusal esneklik, kalıplaşmış şemalarımızı daha akışkan hale getirirken güven duygumuzu da arttırır. Yaşadığımız deneyimleri içselleştirmememize yardımcı olur. Duygusal esneklik kazanmada en büyük yardımdı tabii ki mindfulness egzersizleridir.
Hayatı farkındalıkla yaşa!

Özetlemek gerekirse, mindfulness hayatımızı dıştan içe tüm duygularla, bedenimiz ve zihnimizle sarar. Daha mutlu, daha güven dolu, daha enerjik ve başımıza gelen ve gelecek olayları yani hayatı karşılama biçimimizi olumlu etkiler.

Yağmur Ertaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın