Terapistim Ne Kadar Faydalı?

0
97

 

Günümüzde zaman zaman hepimiz bir psikoterapiye ihtiyaç duymaktayız. Hangi terapistin ve terapinin size uygunluğunu anlamak uzmanlık alanınıza girmediği için, bazı küçük bilgilerle az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki terapistinizle kuracağınız iş bilirliği ve uyuşma tedavi sürecinde uygulanan teknikten daha önemli. Bu noktada bunu oluşturmada büyük görev terapiste düşse de, bir o kadar da danışan çabalamalıdır. İngiliz terapist Phillip Hodson’ a göre, terapistiniz teoride mükkemmel bir bilgiye sahip olsa bile yeterli empati yapmadığı sürece sonuç çok başarılı olmayacaktır.

Terapistinizin Özellikleri

Danışmanlık hizmeti almaya başlamadan önce hangi özelliklere sahip bir terapiste ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Bu kendinizi rahat hissedeceğiniz cinsiyette terapist de olabilir, yaş tercihinizde olabilir. Çok basit bir seçimmiş gibi görünse de bazı durumlara karşı ön yargılarınız var ise, öncesinde belirlemek bazen faydalı olabilir. Ancak ülkemizde bu tercihi yapabilecek kadar çok fazla uzman bulamayabiliriz

Sonrasında, psikiyatri yönlendirmeli geliyorsanız doktor ne tarz bir yaklaşımın size iyi geleceğini bilerek yönlendirecektir. Örneğin bilişsel davranışçı terapi, psikanaliz, grup terapisi gibi, ancak ilk kez ve yönlendirmesiz geliyorsanız neyin size daha yakın olduğunu artık bir çoğumuz internet aracılığı ile araştırır olduk.

Doğru psikolog seçimi yapmış mıyım?

Terapi kişinin özel hayatını psikoloğuyla paylaşabilmesi aracılığıyla gerçekleşmekte, kişi zaman zaman bunu paylaşmakta zorlanabilir, ancak belli zaman sonra hiç yol kat edemediğini hissettiğinde, bu süreci sorgulaması gerekebilir.

Bir süre terapiste devam ettikten sonra, kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

   Kişisel sırlarınızı paylaşırken kendinizi rahat hissedebiliyor muyum?

   Size olan tutumu, yaklaşımı  size ne hissettiriyor?

   Ona güveniyor musunuz?

   Sizin iyi olmanızı önemsediğini hissediyor musunuz?

Peki, iyi bir terapistin başlıca özellikleri nedir?

   İyi bir dinleyicidir, iyi bir yönlendiricidir.

   İyi analiz eder

   Empatisini ve anladığını belli eder.

   Sizinle ders verir gibi konuşmaz

   Terapiden beklentilerinizi ve değiştirmek istediğiniz şeyleri sorar

   Terapi ve süreçle ile ilgili kaygılarınızla ilgilenir, bilgilendirmede bulunur.

Psikolog Barış GÜRKAŞ

İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın