Terapi Nedir?

0
219

Birçok insanın sıkça merak ettiği, gündelik yaşamda artık insanlardan sıkça duyduğumuz terapi nedir? Bu sorunun cevabı olarak alabileceğimiz ilk cevap Sigmund Freud tarafından verilmiştir. Sigmund Freud’a göre terapi nedir sorusu konuşma biçimli tedavi olarak açıklanmıştır. Aslında bu cevap ile Freud çok önemli bir ayrımın altını çizmiştir. Terapi ile ilaç ve diğer bilimsel tedavi yollar ile tedavinin farkını ortaya koyan Freud psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan diğer yolları da terapiden ayırmıştır. Yıllar önce yapılan bu terapi tanımından sonra biraz da günümüzdeki tanımlara bakalım. Terapi; başta üniversitelerde olmak üzere gerekli eğitim kurumlarında eğitim almış uzman terapistler tarafından yapılan belli bir plan ve düzen üzerinde devam eden bir tedavi biçimidir. Terapi, katılan bireylerin psikolojik rahatsızlıkları, muhtemel davranışsal bozulmaları, negatif düşünce ve halleri önce saptamak ve daha sonra da azaltarak bitirmeyi ve kişinin sağlıklı bir psikolojiye kavuşmasına yardımcı olmak için yapılmaktadır.

En Sık Sorular İle Terapi

Bir terapist ile tedaviye başlamak isteyen danışanların ilk akıllarına takılan soru ‘kaç seans terapi gerekir’. Uzman bir terapist tarafından yapılan terapilerde terapi sayıları danışanın içindeki bulunduğu duruma göre değişir. Danışan kendi içinde bulunduğu durumu ve sorunlarını rahatça gözlemleyemezken bir terapist bu gözlemi rahatça yapabilir. Bazı danışanlar için birkaç seans yeterli iken bazı danışanlar için aylar hatta yıllar gerekebilir. Ancak dikkate alınması geren en önemli nokta danışanı terapi bağımlılığına sokmadan terapist tarafından tedavinin bitirilip gerçek hayata hazır olduğu noktada terapiyi bitirmesidir. Hasta terapi olmadan da hayatını sürdürebilir olmalıdır.

Terapi ve İlaç Kullanımı

Sıkça sorulan bir diğer soru ise, terapide ilaç kullanılır mı sorusudur. Yanıtımız hayırdır. Eğer ilaç söz konusu ise bir psikiyatri uzmanına ya da nöroloğa başvurulmalıdır.  Terapist kendisine başvurulan durumlarda danışanlarına ilaç tedavisi ile değil temel iletişim ile ulaşmaya çalışır. Danışanlar ile temasa geçen terapist, bir danışanın ilaç ile tedaviye ihtiyacını olduğunu tespit eder ise ya direk psikiyatri uzmanına yönlendirir yahut ikisine aynı anda gitmesini sağlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın