Terapi Nedir?

0
3085

Birçok insanın sıkça merak ettiği, gündelik yaşamda artık insanlardan sıkça duyduğumuz bir sorudur terapi nedir? Psikoterapi; sorunlu inançları, duyguları, davranışları ve ilgili fiziksel semptomları çözmek için bir danışman veya psikoterapistle çalışma sürecidir. Terapide; pozitif düşünme ve düşünce hatalarıyla başa çıkabilme becerisi kazandırmak, kişinin kendini anlama becerisini geliştirmek, psikolojik rahatsızlıklıklara tedavide destek amaçlanır. Terapi genellikle birebir olarak gerçekleşir fakat grupla birlikte de uygulanabilmektedir. Bu süreçte psikoterapist danışan ile ne kadar sürede bir görüşüleceğini belirler. Psikoterapistin belirlediği zaman aralıkları duruma göre değişse de, genellikle haftada 45-50 dakika boyunca görüşülür. Süreç boyunca danışan ve terapist, danışanın gündeminde olan sorunlar üzerinde çalışmak için bir araya gelir.

Kısacası terapi, katılan bireylerin psikolojik rahatsızlıklarını, muhtemel davranışsal bozulmalarını, negatif düşünce ve hallerini önce saptayıp daha sonra da azaltarak bitirmeyi ve kişinin sağlıklı bir psikolojiye kavuşmasını amaçlayan önceden belirlenmiş süre zarflarında yapılan görüşmelerdir.

En Sık Sorular İle Terapi

Bir terapist ile görüşmeye başlamak isteyen danışanların ilk akıllarına takılan soru “kaç seans terapi gerekir” dir. Uzman bir terapist tarafından uygulanacak olan terapi sayıları danışanın içinde bulunduğu duruma, yaşadığı probleme göre değişir. Danışan kendi içinde bulunduğu durumu ve sorunlarını rahatça gözlemleyemezken bir terapist bu gözlemi rahatça yapabilir. Bazı danışanlar için birkaç seans yeterli iken bazı danışanlar için aylar hatta yıllar gerekebilir. Ancak dikkate alınması geren en önemli nokta danışanı terapi bağımlılığına sokmadan terapist tarafından tedavinin zamanında bitirilip gerçek hayata hazır olduğu noktada sonlandırılmasıdır. Danışan, psikoloğu olmadan da hayatını sürdürebilir olmalıdır.

Terapi ve İlaç Kullanımı

Sıkça sorulan bir diğer soru ise, “terapide ilaç kullanılır mı” sorusudur. Psikologlar ve psikiyatristler birbirinden tamamen ayrı bölümlerdir ve kişinin ilaç kullanımına psikologlar değil psikiyatristler karar verebilmektedir. Eğer ilaç söz konusu ise bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır. Terapist kendisine başvurulan durumlarda danışanlarına ilaç tedavisi ile değil temel iletişim ile ulaşmaya çalışır. Bu yöntem ile kişinin sahip olduğu problemlerle başa çıkma becerisi kazandırmak amaçlanır. Danışanlar ile temasa geçen terapist, bir danışanın ilaç ile tedaviye ihtiyacını olduğunu tespit eder ise danışanı psikiyatri uzmanına yönlendirir. Kimi durumlarda terapi yeterli olabilmekteyken kimi durumlarda ilaç tedavisini de birlikte yürütmek gerekebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın