Takım Çalışması Yaratıcılığı Öldürüyor mu?

1
1196

Geleneksel çalışma sitilimize göre birlikte, grup halinde çalışmayı, hep daha iyi olarak algılıyoruz. Grup olarak çalıştığımızda ortaya daha yaratıcı fikirlerin çıkacağına inanıyoruz

Performans konusunda şirketlere danışmanlık yapan birçok kişi takım çalışmasını birçok konunun odağına koyar. Hatta, is başvurunuz sırasında, takım çalışmasına uygunluğunuzu soran sorularla karşılaşırsınız. Peki, takım halinde çalışmak sanıldığı kadar değerli midir?

Yapılan araştırmaların sonuçları, grup çalışmasının katkısının, ya hiç olmadığı ya da çok az olduğu yönünde. Bir diğer değişle, bireysel çalışmanın etkisinin, birçok durumda daha yüksek olduğu gözlenmekte.

     Grup çalışması esnasında yaşanan sıkıntıların başında:

  •      Grubun sürekli hedeflere odaklanması ve onun belirlenmesi üzerine sürekli zaman kaybetmesi.
  •      Grup performansının çalışma esnasında düşme eğiliminde olması.
  •      Grubun, beyin fırtınası yaptığını sandığı anlarda, ana konudan uzaklaşılması.

 

Grup halinde birey olunmaz

Gurup çalışmasının, fark etmesi en zor olan problemi ise, uyma davranışının etkisidir. Uyma davranışına örnek verecek olursak, sokakta birkaç kişi bir tarafa dikkatlice baktığında, diğerlerinin de o tarafa bakmasıdır.

Bir diğer örnek ise, grubun ya da bir topluluğun üyesi olan bireyin, grup tarafından onaylanacak kıyafetleri giyip, grubun istediği şekilde davranması da, bir çeşit uyma davranışıdır.

Bu demek oluyor ki 10 kişinin karar alma esnasında evet demesinin sonucunda, en sonda olan 11. Kişinin hayır deme ihtimali, yok denecek kadar az. Bu durumda yeni çıkacak fikirler ne derece o kişiye ait olabilir?

Bunlarla beraber, grup ve takım çalışması olmadan başarılamayacak işler de vardır. Takım sporları bunların başında gelir, ancak günümüz mesleklerini, bireysel yollarla icra etmek daha uygulanabilir gelmekte. Finansçı, öğretmen, psikolog, avukat, işlerini yaparken takım halinde çalışılması işi zorlaştıracaktır.

Önemli bir katkısı ise, takım çalışması, kişide aidiyet ve güvenlik duygusunu yükselten bir durumdur. Bu iki şeyin insanlığın temel ihtiyaçlarından olması, takım çalışmasının kişiye psikolojik olarak iyi gelmesini sağlıyor.

Psikolog

Barış GÜRKAŞ

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

  1. Uyma davranışı konusunda fikirlerinize katılıyorum. Örneğin beyin fırtınasında bir fikir ortaya atıldığında diğer takım üyeleri o fikre odaklanıyor. Başka fikirler düşünülmüyor. Yüksek bir makamda bulunan kişinin fikriyle hiyerarşik olarak onun alt kademesinde bulunan birinin fikri aynı değerde görülmüyor. Ben takım ve bireysel çalışmasının bir arada kullanılmasında yanayım. Örneğin Beyin fırtınasında fikirlerin sözel olarak söylenmesi yerine kağıtlara yazılması ve diğer takım üyelerinin kağıda bakıp başka bir fikir üretip yazması ve ortaya koymasıyla ilgili bir model var ve bilimsel olarak da klasik beyin fırtınasından daha verimli olduğuna dair veriler elde edilmiş
    Takımım çalışması yaparken bir kişinin grubun başıymış gibi davranma eğitimi var Genç Fütüristlerin Google da ki etkinliğinde bu vardı. Birisi fikrini sesli söylediğinde diğer takım arkadaşının dikkatini dağıtıyor ve böylece yaratıcı fikirlerin önü kesilmiş oluyor Bu kadar olumsuzluğun yanında takım çalışmasında alınan kararlar daha isabetlidir
     

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın