Sizi Ele Veren 5 Facebook Paylaşımı

0
660

Facebook ve bağımlılıkla ilgili yapılan araştırmaların sayısı her geçen gün artıyor. Bizde yapılan bazı araştırmaları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Yapılan son araştırmaya göre facebooktaki şu meşhur “ne düşünüyorsun?” sorusuna olan cevabınız kim olduğunuz ve nasıl hissettiğinizle ilgili pek çok şey anlatıyor.

Tek bir durum güncellemesi birinin kişiliğini ortaya çıkarmaz belki ama belli başlı kalıplar bunu yapabilir. Bu kalıplar sizin facebook kullanmaktaki asıl amacınızı açığa çıkarıyor. İster dikkat çekmeye, ister sevilmeyi hissetmeye, ister bilgi almaya, ister fikirlerinizi açıklamaya ve başkalarıyla iletişim kurmaya çalışıyor olun, bilinçli bir göz sizin kişilik analizinizi yapabilecektir.

Çalışmalar gösterdi ki facebook güncellemelerinin tipleri insanların karakter tiplerine ışık tuttuğu gibi özgüvensizliklerini de açığa çıkarıyor. Bu bulgulara dayanarak beş tane durum güncellemesi ve işaret ettikleri karakter tiplerine göz atalım.

  1. “Başkanlıkla İlgili Tartışmalar Ardında Birçok Beklenti Bıraktı”

Tecrübeler yaşamaya çok açık insanlar (aktif bir hayal gücüne sahip ve entelektüel merak sahibi olanlar) facebook güncellemelerini entelektüel başlıklar hakkında konuşmak için kullanıyorlar. Bu açık sözlü insanlar akşam yemeğinde ne yediklerini paylaşmaktansa facebook güncellemelerini güncel olaylar, siyaset ve araştırmalar hakkında bilgi paylaşmak gibi amaçlar için kullanırlar. Açık sözlülüğün anlamıyla çelişse de, bu tip insanlar çoğunlukla kişisel olmayan bilgiler paylaşırlar.

  1. “Bu Yazki Sınıf Birleşmesini İple Çekiyorum”

Tam da tahmin edeceğiniz gibi, dışadönük insanlar facebooku iletişim kurmak ve başkalarıyla bağlantı kurmak için kullanırlar. Durum güncellemeleri en son yaptıkları aktiviteleri içerir ve günlük hayattan konuşmaya meyillidirler.

  1. “Oğlumun Bugünkü Futbol Maçından Bir Fotoğraf”

Dikkatli, titiz ve gözü açık olarak bilinen duyarlılığı yüksek insanlar sıklıkla çocukları hakkında paylaşım yapar. Çocuklarının fotoğraflarını koyabilir, onlar hakkında hikâyeler paylaşabilir veya yaptıkları aktiviteler hakkında konuşabilirler. Araştırmacılar, sıklıkla çocuklarıyla ilgili bir şeyler paylaşmanın rekabetçi bir ebeveynliğin dolaylı bir göstergesi olduğuna inanıyor. Yani bu duyarlı ebeveynler içten içe, ebeveynlik görevlerini ne kadar iyi yaptıkları konusunda övgü kazanmak istiyorlar.

  1. “Karbonhidrat Diyetimin Sonuçlarını Görmeye Başladım”

Bir diyet veya egzersiz ile ilgili sık sık paylaşım yapmak narsisizm göstergesi olabilir. Narsistler durum güncellemelerini, becerilerini paylaşmak ve kendilerini güzel göstermek amacıyla yaptıkları şeyler hakkında konuşmak için bir fırsat olarak görürler. Narsistler sık sık ilgi ve onaylanma ihtiyaçlarını teşvik eden beğeniler alırlar. Araştırmacılar, narsistlerin yakın arkadaşlarının aslında narsist paylaşımlardan hoşlanmasalar bile bu paylaşımlara onay verdiklerini keşfetti. Aslında narsist insanların arkadaşları aşırı kendini beğenmiş paylaşımlara daha fazla tahammül edemeyecekleri noktaya gelene kadar onları görmezden gelebiliyor. En sonunda ise narsistleri arkadaşlıktan çıkarmaya yeltenebiliyorlar.

  1. “İnsanların Daha Fazla Üstüme Gelmesine İzin Vermeyeceğim. Bundan Yoruldum”

Endişe, kıskançlık ve suçluluk duygularını yüksek derecede yaşayan nevrotik insanlar facebooku ilgi çekme amaçlı kullanırlar. Nevrotikler ayrıca, basit bir hayal kırıklığını bile büyütüp olay yaratmaya meyillidirler. Bu yüzden facebooku kendi sorunlarını belli etmek için kullanırlar veya dram yaratacak postlar atarlar. İnsanlar onları teselli etmeye çalıştıklarında da onaylanmış hissederler.

  -Bu facebook durum güncellemesi sınıflandırması tabi ki %100 doğru değil. Çok daha fazla durum güncellemesi olduğu gibi burada bahsetmediğimiz bir sürü karakter tipi de var.

Ayrıca günümüzün bir diğer önemli sorunu olan internet bağımlılığı hakkında kendinizi test etmek için facebook bağımlılığı testimizi çözeblirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın