Kendini Yetersiz Hissetmek

0
4087

Bireyerin iç dünyasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de kendini yetersiz hissetmek diyebiliriz. Daha önce hiç kendinizi bir konu için yeterince iyi hissetmediğiniz oldu mu? Tahmin ediyorum ki, bu soruya herkesin cevabı bir şekilde evet olacaktır. Hatta sadece yeterli olmadığımızı düşünmeyip; kendimizi acımasızca eleştirdiğimiz zamanlar bile olmuştur.

Kendini Yetersiz Hissetme Psikolojisi

Bilmelisiniz ki daha önce tüm bunları hissettiyseniz, yalnız değilsiniz. Bunun sebebi biraz da, modern hayatta başarı için üstümüze çok fazla yük bindirmemiz diyebiliriz. Sosyal medyada, çevremizde başardıklarımız hakkında sık sık paylaşımlar yaptığımız bir dünyadan bahsediyoruz. Aslında herkes tamamen kusursuz olmasa da, birbirimizin paylaşımlarını görünce kendimizi eksik hissediyoruz. Bu eksiklikler farklı farklı konularda olabiliyor. Yeterli para kazanmak, yeterli takipçi sahibi olmak, yeterince arkadaş sahibi olmak.. Bu liste uzar da gider…

Yetersiz Hissetmek Konusunda Yardımcı 6 Teknik

Konu değişse de, sonunda kendimize uçuk hedefler koyuyor ve bu yükün altında eziliyoruz. Bu sebeple kendinizi yetersiz hissetmek de pek zor olmuyor. Tam da bu yüzden, kendinizi eksik hissettiğiniz zamanlarda uygulayabileceğiniz 6 teknikten bahsetmek istiyorum.

Buzdağının Görünmeyen Kısmı

  • Kendimizi başkalarıyla kıyaslamak aslında doğru bir davranış değil. Çünkü ne kadar iyi olursanız olun, her zaman kıyaslanacak biri daha olacaktır. Bu sonu gelmeyen sağlıksız bir döngüye dönüşebilir. Kendinizle ilgili olumlu yanları görmenizi engelleyeblilir. Bununla da birlikte, kendimizi kıyasladığımız kişilerin de insan olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Hepimizin yetersiz hissetmek sebebiyle sıkkın olduğu zamanlar olacaktır. Kendimizi kıyasladığımız kişiler de başkalarıyla bizim gibi kıyaslamalar yapıyor olabilirler. Hatta belki, bizim sahip olduğumuz bir konuda kendilerini eksik hissediyor bile olabilirler. Çok insani bir şey bu.

Düşünceleriniz Gerçeklik Değil

  • Kendimizi acımasızca eleştirdiğimiz zamanlarda, farkında olmadan kendimizi sabote ediyoruz. Bahsi geçen konularda iyi performans sergileyecek olsak bile, düşüncelerimiz yüzünden bunu yapamıyoruz. Acaba gerçekten o konuda yetersiz miyiz? Yoksa kendimizi düşüncelerimizle engelliyor muyuz? Düşüncelerimizin aslında zihnimizden geçen söz ve görsellerden ibaret olduğunu fark etmemiz önemli. Bu sayede kendimiz hakkındaki olumsuz düşüncelerimize inanıp inanmamayı seçebiliriz. Onlardan daha kolay soyutlanabiliriz.

Hatalarımız Bizi Tanımlamaz

  • Çoğu zaman kendimize şefkat göstermeyi O sebeple bu videoyu şefkat göstermek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Kendinize şunu söyleyin. Kusurlarınız, hatalarınız sizi tanımlamıyor. Siz kusurlarınız değilsiniz. Kendinize nazik davranın ve iyi yönlerinizi takdir edin. Belki de çok uzun süredir kendinizi takdir etmediğinizi  fark edeceksiniz. Oysa ki, bu takdiri kendimizden duymaya hepimizin ihtiyacı var.

Sürekli Öğreniriz

  • Hayattaki iyi şeyler, biraz zaman alır. Ancak bunun en güzel tarafı, bizi sürekli gelişir ve öğrenir halde tutmasıdır. Mükemmellik önemli değildir. Asıl önemli olan o süreçte ne kadar öğrendiğimizdir. Çünkü bu sayede, aslında sürekli bir gelişme halinde oluruz. Belki hala gidecek yolunuz ve öğrenecekleriniz var. Ama bunun anlamı hala öğrenmeye açık ve gelişir olduğunuzdur. Kendinizi ne kadar ilerlemiş olduğunuz için tebrik edin.

Şimdi ve Burada Yaşamak

  • Bazen hepimiz geçmişteki hatalarımız ve gelecekle ilgili kaygılarımızda kaybolabiliyoruz. Ancak bütün varlığımızla şu anda yaşadığımızı unutuyoruz. Bu da ilerlememiz için bize engel olabiliyor. Zihnimizi şu ana getirmek bize sakinlik getirecektir. Bu sayede zihnimizi boşaltabilir ve karşılaştığımız sorunlara verimli çözümler üretebiliriz. Zihnimizi ana getirmek ve kendimize şefkat vermek için biraz meditasyon yapmak iyi gelecektir.

İnsanlarla iyi iletişim kurmak, iletişimde anlamak ve anlaşılmak konularındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın