Serebral Palsi ve Psikolog Desteği

1
1012

Beynin kas hareketlerini kontrol eden bölgelerindeki anormalliklerden kaynaklanan, vücut hareketlerinde ve kas koordinasyonunda ciddi bozulmalara sebep olan bir hastalıktır. Serebral palsi (beyin felci) ilk 3 yaş içerisinde ortaya çıkar fakat zamanla kötüleşen bir rahatsızlık değildir. Genellikle doğumda itibaren bu rahatsızlık vardır fakat fark edilmesi uzun sürebilir. Ayrıca aileler psikolojik destek için sıklıkla psikolog arayışında olurlar.

Serebral Palsi Belirtileri

3 yaş ve öncesinde belitiler farkedilebilir

İstemli kas hareketleri sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi)

Kaslarda katılık veya abartılı refleksler (spastite)

Tek ayağını sürüyerek yürüme

Ayak uçlarında yürüme

Eğilerek veya makaslayarak yürüme

Aşırı katı ya da aşırı gevşek kas dokusu gibi kas hareketlerinin bozulduğunu gösteren belirtileri vardır.

Serebral Palsi Nedenleri

  1. Beynin normal gelişiminin bir nedenle bozulması
  2. Doğum esansında, bebeğin yeterli oksijen alamaması
  3. Yaşamın ilk yıllarında kalıcı beyin hasarına yol açabilecek bir kaza geçirmek
  4. Gebeliğin ilk aylarında, annenin geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlar veya beyin gelişimini engelleyen anormallikler
  5. Doğumu takip eden günler içerisinde, bebeğin geçirdiği menenjit gibi ciddi enfeksiyonların beyin gelişimine engel olması

Gibi pek çok nedene bağlı olarak yaşamın ilk yıllarında serebral palsiye neden olabilecek durumlar yaşanabilir.

Serebral Palsili Çocuklarda Görülebilecek Psikolojik Problemler

Psikolog desteği bu süreçte oldukça önemlidir. Serebral palsi çocuğun tüm gelişim sürecine yansıyan bir hastalıktır. Çocuğun sosyal gelişimi, kişilik ve benlik oluşturması gibi tüm süreçlerde serebral palsi ile baş etmeye çalışması söz konusu olacaktır. Çocuk bu süreçte saldırganlaşabilir. Serebral palsi beraberinde iletişim problemleri yaşayan çocuklarda asosyal davranışlar ve saldırgan davranışlar görülme olasılığı çok yüksektir. Serebral palsi tedavisine devam ederken bu yönde bir psikolog desteği almak da çocuğun bununla baş etmesini kuşkusuz kolaylaştıracaktır. Psikoterapi alan çocukların benlik değerinin yükseltilmesi, olumlu bir kimlik geliştirmesi ve sağlıklı sosyal ilişkiler kurması daha mümkün olacaktır. Bu hastalıkla baş etmeyi ve sosyal ortamlara uyum sağlamayı psikolog desteğiyle öğrenebilirler. Bu da yaşam kalitelerini artıracak ve doğal olarak yaşamlarının her alanına olumlu yansıyacaktır.

Serebral Palsili Çocuklarda Aile Terapisinin Önemi

Aile çocuğun bu rahatsızlığa yakalanmasına sebep olan durumu bulma eğilimindedirler. Serebral palsiye neden olan kişi veya olayı suçlama eğilimindedirler. Aile çocuğun böyle bir hastalığı olduğunu kabul etmeme eğilimde olabilir. Öfkeli, yıkıcı davranışlar gösterebilirler. Burada ailenin kabullenme süreçlerinin öfke ve üzüntülerinin kontrol altına alınabilmesi ebeveynlerin ruh sağlığı için önemli olduğu kadar çocuğa davranımlarının düzenlenmesi noktasında da önemli olacaktır. Çocuğun temelde değerli olduğunu hissetmesi ve benlik gelişimini temeline değerli bir birey olduğunu koyması için aile bu değeri görüyor olması gerekir. Çocuk bu değeri alamadığını veya hak etmediğinin düşünürse, hastalığından dolayı değersiz bir birey olduğu hissine kapılabilir. Bu noktada ailenin sorularının giderilmesinin uzun vadede çocuk için ne kadar önemli olduğu ortada. Bu gibi durumların engellenmesi, çocuğun ve ebeveynlerin aldığı zararın en aza indirilmesi için psikolog desteği almak doğru bir karar olacaktır.

Bu süreçte psikolog desteği ihmal edilmemelidir.

 

 

 

E. Naz Aykar

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın