Psikolojik Destek Alma Rehberi

0
678

 

 

Yaşantımızın bazı dönemlerinde olumsuz hissetmemize sebebiyet verecek olaylar ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu olaylar karşısında bazı bireyler günlük yaşam rutinine hızlıca dönebiliyorken, bazı bireylerin toparlanma süreci geniş bir zamana yayılabilmektedir. O halde, hangi durumlar psikolojik destek almamızın habercisi maddelerle inceleyelim:

Kişi, yaşadığı olay sonucunda artık normal yaşantısında yaptığı rutin sorumlulukları bir yükmüş gibi hissediyor ve yapmakta fazlasıyla güçlük çekiyorsa bu noktada destek alınabilir. Bu dönemde kendini dış dünyaya kapatmaya başlayabilmekte ve sosyal yaşamında da aksaklıklar görülebilmektedir

  • Kaygılarıdan ötürü yapmak istediği şeylerden kaçınıyorsa;

Bazı bireylerde sıkça rastlanan durumlardan birisi de yapmak istediği eylemleri harekete dökememe durumudur. Burada bahsedilen kaçınma durumu bireyin düşüncelerinden kaynaklı olup, kişinin kendisinde uyandırdığı kaygıdan ötürüdür. Kişinin, kafasında kurduğu çarptırılmış düşünceler sebebiyle huzursuz hissediyor veya yapmıyor ise bu noktada destek alınması önerilir. Çünkü, birey kaygılarından dolayı her geçen gün yapmak istediği şeylerden kaçınmaya başlayıp kendisini kıstırılmış gibi hissetmeye başlayacaktır.

  • Yaşamın bir anlamı yokmuş gibi hissetmeye başladığında;

Kişiye artık hayat boş, anlamsız gelmeye başlamış ve hayata karşı umutsuz, karamsar söylemler içerisinde olup intihar ile ilgili düşünceleri de oluşmaya başlamış ise bu noktada terapist eşliğinde bir destek alması önerilir.

  • Uyku sorunları ortaya çıkmış ise;

Olayın kişide bıraktığı etkilerden ötürü bireyin uykularında bozulmalar meydana gelip geceleri bireyin uykuya dalmasında sorunlar oluşturuyor olabilir. Kişi yüksek şiddette stres yaratan olay yaşamış ise geceleri uyusa bile kabuslar görüp uykuları bölünüyor olabilir.

  • Kontrolsuz öfke patmaları yaşanmaya başlandıysa;

Yaşanılan travmatik durumlar kişileri olduğundan daha tahammülsüz yapıp buna bağlı olarak küçük olaylar bile hızlı öfke çıkışları meydana gelip bunu kontrol etmede güçlük yaşıyor olabilirler. Bu anlarda fazlaca tepkisel davranıp olayı şiddete dökebilir kendisine veya çevreye zarar verme eğilimleri artabilir.

Yukarıda belirtilen durumlar ile karşı karşıya kalınıyor ise bireye destek alması önerilebilir.

 

 

Büsra Nur Turan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın