Psikoloji Doktoru

1
1824

İnsanlar kimi zaman kendi ruh sağlıkları için, kimi zaman sevdiklerinin ruh sağlığı için psikolojik destek alabiliyorlar. Bu noktada psikologlara ya da psikiyatri doktorlarına başvurabiliyorlar. Psikolojik destek için başvurular geçtiğimiz yıllarda halk arasında anormal karşılanırken, günümüzde oldukça normal karşılanıyor. Sizde son zamanlarda kendinizi mutsuz, isteksiz, motivasyonu düşük, hatta yaşama zevkinizi yitirmiş hissediyorsanız bize doğrudan ulaşabilir ya da size ulaşabilmemiz için aşağıda bulunan formu doldurabilirsiniz.

 

  Psikoloji Doktoru Nedir?

  “Psikoloji doktoru” kavramı üzerine bu yazıyı yazmamın sebebi google üzerinde psikoloji doktoru ile yapılan birçok arama olmasından. İnsanların doktor kavramını, psikolog kavramıyla karıştırmasından kaynaklandığını düşündüğüm bu sonuç, beni bu konuyla ilgili yazı yazmaya itti.

  Psikologlar neden psikoloji doktoru değil? Uzmanlığı gereği 4 yıl psikoloji bölümünü okuduktan sonra psikolog ünvanı olan kişiler, sonrasında klinik psikoloji, gelişim psikolojisi, endustri psikolojisi, sağlık veya travma gibi alanlardan uzmanlıklarını tamamlayarak uzman psikolog olurlar. Sonrasında bir kısmı doktora programına katılarak “Doktor Psikolog” ünvanı alırlar. Yani bu süreçlerin hiçbirinin sonunda psikoloji doktoru ünvanı almazlar.

  Bazı durumlarda ise uzman arayışına giren kişiler psikoloji doktoru araştırması yaparlarken psikiyatrist arayışında olabiliyorlar. Peki psikiyatristler psikoloji doktorudur denebilir mi? Tıp eğitimi aldıktan sonra fakülteden sadece doktor ünvanı ile çıkan kişiler, psikiyatri uzmanlıklarını yaptıktan sonra Psikiyatrist olarak çalışmaya başlarlar. Bu noktada psikoloji doktoru ünvanı almazlar.

  Ancak bu ünvanların herbirine sahip uzmanlar kişilerin psikolojik durumlarına dair bir müdahalede bulundukları için halk arasında doktor olarak, hatta psikoloji doktoru olarak adlandırılmaktadır. Psikiyatrist ile psikolog sürekli karıştırıldığı gibi bunların her birine psikoloji doktoru denmesi oldukça yaygın bir kullanımdır.

  Psikolog ve psikiyatrist arasındaki farkı anlatan makaleleri daha önce sizlerle paylaşmıştık, o makalelere ulaşmak için altı çizgili kısmı tıklayabilirsiniz.

  Psikoloji Ne Kadar Önemli?

  İnsanlar psikoloji doktoru araştırması yaparak başvurdukları uzmanlara günlük hayattaki sorunlarının üstesinden gelebilmek, ilişkilerini, iş yaşantılarını daha iyi hale getirebilmek ve hayattan eskisi gibi zevk alabilmek için başvuruyorlar. Bu öyle bir durum ki hayattan zevk alamıyorsanız yaptığınız, amaçladığınız her hangi bir şeyin anlamı olmuyor. Bu sebeple insanlar psikoloji doktoru şeklindeki aramalarında oldukça hassas davranması gerekiyor. Psikolojik durumla ilgili her hangi bir süreçte kişinin işlevselliği bozulur, artık bunun içinden kendisi çıkamamaya başlar, bu sebeple uzman desteğine “psikoloji doktoruna” başvurur. Birçok zaman bu uzmanlar deli doktoru şeklinde adlandırılsa da psikolog ya da psikiyatrist olmadan bu sürecin üstesinden gelebilmek çok kolay olamayacaktır.

  Kişinin çevresindeki arkadaşları “psikoloji doktoruna ne gerek var biz sana yardımcı oluruz.” şeklinde duruma yaklaşsalar da depresyon, anksiyete, fobi gibi durumların üstesinden gelmeleri neredeyse imkansızdır. Çevrenin uzman desteği alırken söylediği bazı laflar kişiyi daha da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple çevredeki insanların bu konuyla ilgili görüşlerini almadan sizin tabirinizle psikoloji doktoruna başvurmanız sağlıklı olacaktır.

   

   

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın