Psikoloji Bölümü Bireylere Neler Katar ?

0
3701

 

 

Kişisel tercihlerimizden, toplumsal seçimlere kadar her alanda etkisini gördüğümüz psikoloji; cevremizi, kendimizi ve hatta toplumu anlamamızda bize yardımcı olan alanların başındadır.

Psikoloji okumanın kişiye kattığı en önemli özelliklerin başında bize iç görü ve farklı bakış açıları kazandırması geliyor diyebiliriz. Örneğin; günlük yaşamda karşımızdaki bir kişi bize önemsiz gördüğü bir sorundan bahsettiğinde ona farklı bakış açılarıyla sorular yöneltirsek ona farkındalık kazandırmış olup belki de sorunu daha rahat atlatmasını sağlayabiliriz.

Psikoloji bölümü bizim eleştirel düşünmemize, empati geliştirmemize bu yolla insanları ve kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Aile, arkadaşlık ve partner ilişkilerinde empati kurarak karşımızdakinin neye sinirlendiğini veya nelerden hoşlandığını tahmin edebilmek, neye ne zaman ihtiyacı olduğunu ve bunun için onu ikna edebilmemiz ilişkilerimizin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.

Insan dinamiklerini öğrenmemiz ve bunu hayata geçirebilmemiz sosyal hayatımızda da bize çok büyük bir artı sağlamaktadır. İş yaşamında da ortaya koyduğumuz yapıcı tutum ve bölüm içinde öğrendiklerimizle kişisel gelişimimizi arttırmamız bizim için ayrıcalık sağlayabilir.

Günümüzde panik bozukluktan, tükenmişlik sendromuna, depresyondan, obsesif bozukluklara kadar bir çok psikolojik rahatsızlık psikolog ihtiyacını arttırmıştır. Son yıllarda mezun sayısı giderek artsa da psikolojinin popülerliğini kaybedeceğini düşünmek büyük ölçüde imkansızdır denebilir.

Tabii ki sadece psikoloji bölümü okurken bunları öğrenmek yeterli değildir. Önemli olan tüm bu becerileri kişisel yaşamımıza geçirip uygulayabilmemizden geçer.

 

 

Seray Madran

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın