Psikologların Oyun Terapisi

0
737

Oyunlar biz küçükken bizi hayata hazırlayan, hayal dünyamızı ve iç dünyamızı dışa vurmaya yarayan yegâne şeylerdir. Öyle ki bu oyunlar sırasında rekabet, takım oyunu,  işbirliği gibi şeyleri öğreniriz ve bunları hayatımız boyunca kullanırız. Oyun çocuğun kendisini ifade etmesinin yoludur. Böyle bakıldığında çocuğunuzun iç dünyasının haritasına ulaşabilmek için onun oyun oynarken neler yaptığına bakan ve belli oyunlarla bu haritayı çıkarabilen uzmanlar bulmanız yeterli olabilir.  Uzmanlar çocuğunuzun oyun oynarken neler yaptığına bakarak çocuğunuz hakkında ve onun iç dünyası, psikolojisi hakkında sizleri bilgilendirebilirler. Bunu sağlamak için oyun terapileri yapıyorlar. Özellikle bir ebeveyn ölümü veya boşanma ya da cinsel istismar gibi ağır travmatik olaylar yaşayan çocukların bunları kendilerini en rahat ifade ettikleri oyunlar aracılığı ile anlamalarını ve bunlarla iç dünyalarında nasıl başa çıkacaklarını öğretmektedir.

Oyun Terapisinin Amacı

Öncelikle oyun terapisi olmasının nedeni çocukların kendilerini çekinceleri olmadan, özgürce ve rahat ifade edebildikleri alandır oyun. Eğer çocuğunuz yukarıda saydığımız ağır travmalardan birini yaşadıysa muhtemelen içine kapanacak ve ne olduğunu, ne hissettiğini size anlatmayacaktır. Böyle durumlarda oyun terapisine başvurmak olayların nasıl geliştiğini anlamanıza yardımcı olacağı gibi çocuğunuzun bunlarla iç dünyasında nasıl baş edeceği de çocuğunuza aşılanır. Böylece özgüveni daha yüksek ve psikolojik olarak daha rahat bireyler yetiştirmek amaçlanır.

Oyun Terapisi Nerede Yapılmalı, Kim Yapmalı?

Öncelikle ülkemizde terapist veya danışman olarak adlandırılan bu kişilerin sağlık bakanlığına, aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı olmadığını sadece maliyeye bağlı olduğunu ve birkaç basit eğitim alan herkesin danışman olması durumuna bir çözüm bulunmalı. Konu hakkındaki yasal boşluk nedeniyle biraz eğitim alan herkes danışman olmaya ve psikoloji hakkında tavsiyeler vermeye başlıyor ki bu durum oldukça tehlikelidir. Bu tarz oyun tedaviler için kesinlikle uzman bir psikolog veya psikiyatr ile görüşmelisiniz ve başka insanlara asla güvenmemelisiniz. Belki de danışmanlık eğitimini çok iyi almış bireyler bulabilirsiniz ama eğitimini bizzat görmediğiniz ve ne öğrendiği belli olmayan bir danışman yerine bir psikolog çok daha mantıklı olacaktır. Bunun dışında bu şekilde terapi hizmetleri veren psikologlar tarafından yapıldığı sürece güvenli olan bu terapi yöntemi oldukça etkili bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın