Pedagog ile Psikolog Arasındaki Farklar

0
2048

 

Birçok anne baba çocuğunun sağlıklı bir ruhsal gelişim geçirmesini ister. Yaşanan herhangi bir sorunda da nereye başvuracaklarına dair bir kararsızlık olabilir. Günümüzde pedagog ve çocuk psikoloğu kavramlarını aynı anlamda kullanan çok kişi vardır fakat bu iki meslek arasında belirli farklar var.

Öncelikle, pedagog çocuk eğitimcisidir çocuk psikoloğu değildir. Yani pedagog çocuk eğitimi ve gelişimi alanında danışmandır asla tedavi edemez.

Türkiye’de 1982 yılında pedagoji bölümü kapandıktan sonra psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezunları pedagog olarak atanmaya başlamıştır. Eğer 4 senelik psikolojik danışmanlık ve rehberlik lisansından mezun olunmadıysa asla pedagog olunamaz.

Çocuk psikolojisinde uzman olmak için ise öncelikle 4 senelik psikoloji lisansını bitirmek ardından çocuk psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmak gerekmektedir.

Ayrıca uzmanın çocuk için oyun terapisi eğitimi almış olması son derece önemlidir çünkü oyun çocukların dili gibidir ve onları anlamanın en iyi yoludur.

Çocuğunuz İçin Doğru Uzmanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pedagog için 4 senelik psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmasına, çocuk psikoloğu içinse 4 senelik psikoloji bölümünden mezun olmasına dikkat edin.

Maalesef günümüzde gittiği yetersiz eğitimlerle kendini psikolog olarak tanıtan çok fazla kişi var. O yüzden uzmanın aldığı eğitimlere özellikle oyun terapisine dikkat edin.

Internet üzerinden iletişim sizin uzmanı tanımanız ve uzmanın çocuğunuzu tanımasında yetersiz kalacaktır. Uzmanla birebir görüşmeyi tercih edin.

Ve unutmayın ki ne pedagog ne de psikolog ilaç yazma yetkisi olmadığı için ciddi sorunlarda yeterli olmayabilir bu durumlarda bir çocuk psikiyatristi ile işbirliği içinde olmalısınız.

 

 

Seray Madran

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın