Çocuklarla Koronavirüs Nasıl Konuşulur?

0
416

Selam dostlar. Hepimizin hayatında alışık olmadığı birçok gelişme oldu. Koronavirüs sebebiyle evlerimize kapandık, sosyalleşmeye ara verdik, eğitimimize ise evlerden devam ediyoruz. Yediden yetmişe hepimizin merak ettikleri ve belki bazı endişeleri var. Yetişkin olan bizler bir şekilde güvenilir bilgileri öğrenebiliyoruz ama aynı durum ne yazık ki çocuklar için geçerli değil. Onların da bizler gibi merak ettikleri, endişeleri ve bazı soruları var. Üstelik onların yanlış bilgilere maruz kalma ve doğru bilgiye erişememe olasılığı daha fazla. Tam da bu sebeple onlara doğru bilgiyi verecek olan yetişkinler bizler olmalıyız. Ama tabiki bu konuyu onlarla konuşurken dikkat etmemiz gereken birkaç şey var.

Çocuklarla Koronavirüs Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarla Koronavirüs hakkında konuşurken dikkat etmemiz gereken birkaç detay var. Gelin birlikte onlara bakalım.

Koronavirüs Hakkında Konuşmaktan Çekinmeyin

Çocuklar çoktan etraflarında olanları farkettiler. Etrafta maske takan insanlar var, okul düzenleri değişti, evde kalmak zorunda olduklarını biliyorlar. Bu konuya zaten tanıklar. Onların sahip olduğu en iyi kaynak ise sizsiniz. Corona virüs hakkında dışarıdan edinecekleri doğru olmayan bilgiler onları yanlış yönlendirebilir, endişelerini arttırabilir, kaygı bozukluklarına yol açabilir. Ancak bu konuyu sizinle konuşuyor olmaları onlara güvence verecek ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Çocukların Yaşlarını Unutmayın

Onlarla konuşurken dürüst olmalısınız ancak yaşlarını da unutmamalısınız. Corona virüs ile ilgili doğru bilgileri onlarla paylaşmaktan çekinmeyin, ancak konuşacağınız konuları onların anlayacağı şekle adapte edin. Mesela “Hasta olunca nasıl iyileşiriz?” sorusuna uzun ve detaylı bir tedavi programı anlatmak yerine belki kısa detaylarıyla doktorların bizi iyileştirdiğinden bahsedebiliriz. Aynı zamanda yaşı daha küçük çocuklar bu konuyu çeşitli animasyon ve videolar üzerinden öğrenebilirler.

Soru Sormalarına İzin Verin

Çocuklar yaşları gereği dünyayı yeni keşfettikleri için oldukça fazla soru sormaya meyillidirler. Özellikle de karşılarında Koronavirüs gibi daha önce hiç şahit olmadıkları bir konu varsa. Unutmamalı ki onların da bazı soruları ve endişeleri olması doğaldır. Bu endişeleri yönetmelerine yardımcı olabilmek adına soru sormalarına izin verin ve onları özenle cevaplayın.

Kendi Endişelerinizi Yönetin

İçinde bulunduğumuz belirsizlik durumu hepimizi kaygılandırabiliyor. Çocuklarınızla Covid-19 hakkında konuşmadan önce kendi endişeleriniz ille ilgili konuşabileceğin yakınlarınızı belirleyin önce. Bu kaygılardan çocuğunuza değil, sizleri anlayabilecek bir yetişkine bahsedin. Aynı zamanda sizi rahatlatacak müzik, meditasyon gibi aktivitelerde bulunun. Kendinizi rahatlamış hissettikten sonra çocuklarınızla konuşmanız hem sizi konuşmaya hazır hale getirecek, hem de çocuğunuzun da aynı kaygıları hissetmesini  engelleyecektir.

Çocuklara Rehber Olun

Unutmayın ki onların model aldığı kişiler sizsiniz. Çocuklara Covid-19’dan kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatın ve bunları siz de uygulayın. Ellerini 20 saniye yıkamak, hijyene özen göstermek gibi konuları sizden kopyalayarak öğrenebilir. Ayrıca bunu daha küçük çocuklara öğretmek için geçenlerde internette gördüğüm güzel bir uygulamayı anlatacağım sizlere. Derin bir kaba biraz su koyun ve üzerine karabiber serpin. Buradaki karabiber bizim için virüsü temsil ediyor. Çocuklara önce ellerini sabunlamadan sadece suya batırmalarını söylediğinizde karabiberler hiçbir yere gitmeyecek ve ellerine yapışacak. Ancak ellerini sabunlayıp suya daldırdıklarında bir anda uzaklara kaçışacaklar. Bu eğlenceli aktivite ile kendilerini virüüsten nasıl koruyabileceklerini öğrenebilirler.

 


Corona Virüsü Paniği ve Stok Yapmak isimli yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.Korona virüs kaygısını nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın