Psikologların Maaşı Ne kadar?

4
1883

Bu sorunun cevabını şuan iş hayatında olanlar bilseler de,  psikolog olmak isteyenlerin aklına en çok takılan sorulardan biri Psikologların maaşının ne kadar olduğudur. Psikologlar çalıştıkları alan ve kurumlara göre farklı maaşlar almaktadırlar.

Birçok kişi maaşlarına göre meslek seçmektedir. Ancak bu birçok zaman yanıltıcı olur. Çünkü her meslekte olduğu gibi psikologluk mesleğinde maaşlar ve kazançlar oldukça dengesizdir. Bu noktada yapılan işin iyi olması ve kişinin kendini geliştirmiş olması çok önemlidir. Bunlara ilaveten günümüzde en çok öne çıkan durumlardan birisi de popülerlik ve bilinirliktir. Daha fazla kişiye ulaşmış olmak daha fazla bilinir olmayı sağlar. Ayrıca referansla ulaşan kişinin sayısını artırır.

Kamuda Çalışan Psikologların Maaşı Ne Kadar?

Çalışılan kurum, çalışma saatleri ve kaç yıllık psikolog olduklarına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak bir ücret söylecek olursak devlete hizmet veren psikologların maaşı 2200 TL – 3000 TL arasında değişmektedir. Bazı devlet kurumlarında kadrolu olarak çalışan psikologların maaşları ise ortalama 2700 TL – 3600 TL arasında değişmektedir.

Özel Kurumlarda Çalışan Psikologların Maaşı Ne Kadar?

Özel sektörde psikolog olarak çalışanların maaşları ortalama 2000 TL – 5000 TL arasında değişmektedir. Özel kurumları Eğitim ve Sağlık olarak ikiye ayırabiliriz.

Rehabilitasyon merkezlerinde çalışanların maaşları 1300 TL – 5000 TL (Birçok psikolog mezun olduktan sonra bu kurumlarda çalışır. Çünkü en kolay iş bulunan yerlerdendir.)

Anaokulları, Okul ve Kolejlerde çalışanların maaşları 1500 TL – 5000 TL

Özel şirketlerde çalışanların maaşları 3500 TL – 6000 TL arasında değişmektedir.

Hastanelerde ve özel kliniklerde çalışanların seans başına aldıkları ücret 100 TL – 500 TL arasında değişmektedir. (Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olmak terapi için bir gerekliliktir.)

Bu maaşlar 2017 ortalama rakamlarıdır ve değişkenlik gösterebilir.

 

 

Esra Demirboğa

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

4 YORUMLAR

  1. yav kardesim 2000 lira maasla insan nasil gecinir? adam gitmis yillarca universitede okumus ve bu 2000 lira icin mi? hic okumasa zaten en asgari ucret 1600 lira .Allah yardimcisi olsun insanimizin. benim esim yurtdisinda psikolog ver burda senelik en asagi $60.000 kazaniyor ki bu rakamda normal bir para . yani daha farkli yerlerde ornegin cezaevi veya devletin herhangi bir kurumunda calissa senelik $70.000 ucreti var.

    Biz Turkiyeye kesin donus yapmayi dusunuyorduk ama aklimiza takilan soru orada ne kadar bir gelir elde edilebilir. simdi bu rakamlari gordukten sonra oraya gelmek akil isi degil. Memlekette en degersiz seye milyonlar akitiliyorda is boyle meslek erbabina geldimi bisey yok. Allah yardimciniz olsun. Bence o gelirlerle sizin iyi bir psikologa ihtiyaciniz olabilir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın