Psikologa Gitmek İstiyorum

0
1767

Psikoloğa gitmek ile ilgili google arama sonuçlarına göz atarken bazı başlıklar gözüme takıldı ve onlar üzerine birkaç satır karalamak istedim. Geçmişte herhangi bir şey yapmaya kalktığımızda sosyal çevremizden insanlara sorardık. Bugün ise pekçoğumuz “psikoloğa gitmek istiyorum” şeklinde ilk olarak google a soruyoruz. Bu noktada da ilginç arama kelimeleri ile karşılaşıyoruz.

Tabi ki google bu kelimeleri  bizlerin arama sonuçlarına göre şekillendiriyor. Bende sizler için bunlara birkaç satır ile cevap vermek isterim.

Psikoloğa Gitmek Faydalı Mı, İşe Yarar mı? 

Psikoloğa gitmenin faydalı olması için kritik nokta doğru psikoloğu seçmektir. Psikoterapi görmeye karar verdiğinizde seçeceğiniz psikolog, klinik psikoloji yüksek lisansı yapmış opsikologa-gitmeklması gerekir. Çünkü terapi yapabilmek için klinik psikoloji uzmanlığını almış olması gerekir.

Bu uzmanlığı almış psikologların büyük oranda faydalı psikologlar olacağını söyleyebiliriz. Bu noktada tereddütünüzün giderileceğini söyleyebiliriz. Faydalı mı sorusunun net cevabını ise psikolojinin bir bilim dalı olduğu net bir şekilde açıklıyor. Ancak daha da netleşmek için yakınlarınızda destek alanlardan yada daha önceden psikoloğa gitmiş kişilerin internetteki yorumlarından doğrudan öğrenebilirsiniz.

Psikoloğa Gitmek Sicile İşler Mi?

En sık karşılaştığımız sorulardan biride “psikoloğa gitmek istiyorum, sicile işler mi?” şeklinde soruluyor?

Bunun sorulmasının altında yatan temel şey genellikle gelecekteki hayatını olumsuz etkiler mi  şeklinde oluyor. Nasıl kalbiniz için, gözünüz için normal bir şekilde doktora gidiyorsanız psikolojiniz içinde destek almanız çok normal.

Hastaneye gittiğinizde bir kayıt açtırıp muayene oluyoruz, ancak bu hayatı kökünden etkileyen bir durum değil. Çünkü insan hayatı boyunca depresyona girip ondan kurtulabilir, kaygı bozukluğu yaşayıp üstesinden gelebilir ve sonrasında iyileşir. Bu durum gelecekte kişinin iş hayatını şekillendirecek bir durum haline dönüşmez.

Bazende insanlar rapordan uzak durmaya çalıştıkları gibi, hastanede hiç kayıt açtırmak istemiyor. Bu noktada da devlet yerine özel kliniklerde destek alıyor. Bu da tercih edilebilir bir durum, ancak maddi olarak daha maaliyetli oluyor.

Psikoloğa gitmek istiyorum ancak işe yarar mı, faydalı mı, sicilime işler mi gibi soru işaretleri sizin bu durumu daha da ertelemenize sebep oluyor.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın