Psikolog Önerili Hayatı Değiştiren Kitaplar

1
2323

Son dönemde aldığım maillerden ve sosyal medya mesajlarından yola çıkarak bu yazıyı yazmamın faydalı olacağını düşündüm. Bu mesajlar arasında en çok karşılaştığım sorular, insanların kendi sorunlarının üstesinden en hızlı şekilde nasıl gelebilecekleri şeklinde oluyor. Birçok insan psikolojik sorununun farkına varıyor ancak bunu psikolog desteği almadan, sadece psikolog önerisiyle üstesinden gelmeye çalışıyor. İnsanların psikolog desteği alamamasının altında birçok sebep yatıyor, bu bazen bulunduğu şehirde klinik psikolog olmaması olabilirken bazen de psikolog seans ücretleri olabiliyor. Durum böyle olunca insanlar kendi sorunlarının üstesinden psikolog önerileriyle gelmeye çalışıyor.

Psikolog Önerisi İşe Yarar mı?

Akıllı telefonlarla birlikte internet üzerinden her geçen gün psikologlardan öneri alma alışkanlığı artıyor. İnternet ortamında çok fazla bilgi kirliliği olmasına karşın psikologların çeşitli web sitelerinde, forumlardan ve sosyal medyada verdikleri cevaplarla kişilerin doğru bilgiye ulaşma şansları artıyor.

Ancak konu psikolojik destek olunca öneriden fazlasına ihtiyaç oluyor. Örneğin, insanlar depresyonda olduğuna internetten yaptığı okumalarla ya da yaptığı testlerle karar veriyorlar. Sonrasında ise birçok zaman psikologlardan bununla ilgili cevaplar duyup ne yapmaları gerekiyorsa yapıp iyileşmeye çalışıyorlar.

Ancak psikoterapi öneriyle ilerleyen bir süreç değildir. Öneriler yeterli olsaydı arkadaşların ve komşuların önerileri yeterli olur psikolog ihtiyacı da olmazdı. İlerleme, 50 dakikalık psikoterapi süreciyle ve genellikle de haftada bir gerçekleşen terapilerle gerçekleşir. Kişinin kendi yolculuğunda terapist ona eşlik eder. Ancak bu her zaman ulaşılabilir olamıyor.

Psikolog Önerili Kendine Yardım Kitapları  

Psikolog desteği alma şansı olmayanlar için alternatifler her geçen gün artıyor. Kendi kendinizin psikoloğu olabileceğiniz bu kitaplar raflarda yerlerini almaya başladı. Kendine yardım kitaplarını kişisel gelişim kitaplarıyla karıştırmamak gerekir. Kendine yardım kitapları kişinin doğrudan duygu durumunu hedef alan kitaplardır. Bu kitapları kimi zaman terapi süreçlerimizde de kullanıyoruz. Sizlerle en çok kullandığım 2 kitabı aşağıda paylaşıyorum.

iyi hissetmek

 

David Burns’ün yazdığı “iyi hissetmek” kitabı bu alanda yazılan ilk kitaplardan biri. Terapi sürecimizde danışanlarımıza da önerdiğimiz bu kitap depresyon, isteksizlik, kötümserlik, endişe gibi durumlara karşı oldukça etkili yöntemler keşfetmenizi ve kendinize destek olmanızı sağlar.

Bu kitabın etkililiği üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları bize kitabın ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor.

Bu kitap en başta sorununuzu keşfedip farkındalığınızı arttırmanıza yardımcı olacak. Sonrasında bununla başa çıkabileceğiniz düşünce şekilleri geliştirmenizi sağlayacaktır. Değişimi çeşitli örneklerle ve uygulamalarla sağlamaktadır.

 

evinizdeki terapistBilişsel davranışçı terapi yaklaşımını benimseyen bir diğer önemli kendine yardım kitabı ise “Evinizdeki Terapist” kitabıdır. Bu kitapta yer alan uygulamalar diğer iyi hissetmek kitabında olduğu gibi psikologların kullandı yöntemlere benzer yöntemlerdir.

Bu yöntemleri uygulayan ve küçük ödevleri yapan kişi kendisine sıradan kişisel kitaplarından çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Bilimsel yöntemlerden yola çıkılarak hazırlanan bu kitap 23 dile çevirilerek dünya çapında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Psikologlar olarak bu kitapları yardımcı kitaplar olması amacıyla terapilerimiz süresince danışanlarımıza önermekteyiz. Biz psikologlara sosyal medya yoluyla ulaşan sorunlarının üstesinden gelmek isteyen kişilere ise bu iki kitaptan birisini okumasını öneriyorum.

Ancak bu iki kitaba rağmen psikolog desteği almak ve klinik psikolog desteği ile birlikte kitapları okumak çok daha etkili olacaktır.

 

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

  1. Hocam merhaba komşum temizlik hastası ve aşırı derecede temizlik yapıyor kollarından itibaren elleri yara deri içi görünüyor nerede ise bir de çocuğu var hergun yıkıyor psikolojik yardim da aldı fakat değişmedi nasıl yardımcı olabilirim ilgisini farklı yönlere nasıl çekebilirm kitap hediye etsem hangi kitabı almalıyım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın