Psikolog Olmak

1
143

Psikologluk, dizilerin ve Amerikan filmlerininde etkisiyle son dönemlerin en popüler mesleklerinden biri haline geldi. “Psikolog nasıl olunur? Kimler psikolog olabilir? Psikolog ücretleri ne kadardır?” gibi sorular karşılaştığımız en sık sorulardan. Dışarıdan çok havalı görülen bu meslek özünde farklı yetkinlikler gerektirir.

Psikolog Nasıl Olunur?
Psikolog olmak için üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Sonrasında yüksek lisans ile çeşitli alanlarda uzmanlaşmanız mesleki açıdan daha da yetkin hale gelmenizi sağlar. Psikoloji bölümlerinde yüksek lisans, günümüzde psikologlar için olmazsa olmazlardandır. Uzmanlıklar açısından yüksek lisans düzeyinde farklılaşan psikoloji bölümü tercih edeceğiniz alana göre gelecekteki mesleğinizi belirleyecektir. Klinik alanda ilerlemek ve psikoterapi yapmak istiyorsanız klinik psikoloji yüksek lisansı yapmanız, şirketlerde çalışmak istiyorsanız endüstri psikolojisi alanında yüksek lisans yapmanız, anaokulları ve kreşlerde çalışmak istiyorsanız gelişim psikolojisi gibi alanlarda yüksek lisans yapmanız mesleki olarak yeterli hale gelmenizi sağlayacaktır.

Psikolog maaşları ne kadar?
Ülke gençleri olarak meslek seçimlerimizi güçlü yönlerimizi keşfedip ona yönlenerek yapmadığımız gibi, kişinin psikolog olmak istemesinin temel sebebinin çok para kazanmak olması kişiyi hayal kırıklığına uğratacaktır. Her zaman atladığımız bir gerçek, çok para kazandıran iş yoktur, mesleğini iyi yapan insanlar vardır. Siz yaptığınız işi iyi yaptığınız sürece aranan bir uzman olacaksınız ve hayat standardınız o oranda artacaktır.
Örneğin: Bodrum’da yaşayan, yakın zamanda hayatını kaybeden Bodrum Sandaletçisi Ali Güven’nin sandeletleri için Holywood’dan sipariş alıp dünyanın en ünlü insanları için sandalet yapması, sandaletciliğin çok kazandıran ve karlı bir iş olduğu anlamına mı gelir? Ali Güven Bodrum Sandaletini dünyada en iyi yapan kişi olmasından kaynaklı bu üne ulaşmıştır. Hedefine parayı koymamış,tutkusunu koymuştur.
Hedefinize sadece parayı koyduğunuzda ulaşmak istediğiniz noktada, yeterince mutlu olamayacağınızı size garanti edebilirim. Sebebi ise bu doğru yapılandırılmış bir mutluluk projesi olmayacaktır.

Psikolog Ücretleri ne kadar?
Psikolog ücretleri psikoloğa gitmek isteyenler için merak edilen bir başka başlık. Bu alanla ilgili net bir rakam söylemek neredeyse imkansız. Herkes kendince bir rakam belirlemiş durumda ve bunun belli bir standardı henüz yok. Devlet hastanesine ve özel hastanelere giderseniz SGK ve özel sağlık sigortaları ile belli miktarları karşılanabilirken, özel kliniklere gitmeyi planlarsanız ücretinin tamamını kendiniz karşılamanız gerekecektir. Ancak belirlenen bir şey var oda süresi. Etkili bir seansın süresi günümüzde min.50 dakikadır.

Psikolog Barış Gürkaş
İstanbul

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın