Psikolog mu, Psikiyatrist mi? Farkı ne?

1
3392

Psikolog  ve psikiyatrist halk arasında tam olarak farkları ayırt edilemeyen iki meslektir. Birçok kişi psikiyatrist ilaç yazar, psikolog terapi yapar şeklinde ayırt etmektedir. Temelde doğru olmakla birlikte daha başka farkları da mevcuttur.

Eğitimleri açısından bakarsak; psikolog 4 yıllık psikoloji eğitimi ardından, çeşitli alanlarda( klinik, endüstri vbz.) 2 yıl yüksek lisans yaparak uzmanlaşır. Terapi yapabilmek için 2 yıl klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlar. Psikiyatrist ise tıp eğitiminin ardından, 4 sene psikiyatri üzerine uzmanlığını yapar ve psikiyatrist unvanını alır.

Psikolog, klinik psikoloji eğitimi boyunca terapi yetkinliklerini geliştirirken, psikiyatrist ise uzmanlığı boyunca ağırlıklı olarak ilaçla tedavi üzerine bilgi birikimini derinleştirir. Temelde tedavi etmeye çalıştıkları durumlar benzer olmakla beraber farklı metotlar uygulamaktadırlar.

Çoğu zaman birlikte çalışan bu iki meslek grubu, tedavinin daha etkili olması açısından ilaç tedavisini ve psikoterapiyi bir arada kullanabilir. Ancak her durumda ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Kimi zaman terapist süreci tek başına yürütebilir.

Psikolog seçmeyle ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştık, dilerseniz tıklayabilirsiniz. Psikolog nasıl seçilir.

Psikolog Barış Gürkaş

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

  1. Peki ya psikiyatristler de psikoterapi yapar mı? Yoksa sadece ilâç mı yazar? Bu sorunun cevabını araştırıyorum ama bulamıyorum. Lütfen cevap verin psikologların ilaç yazmadığını biliyorum psikiyatristler psikoterapi yapar mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın