Kadıköy Psikolojik Danışmanlık
10 Eylül 2013
Psikolog Ne Zaman İhtiyaç?
6 Ekim 2013

Psikolog mu, Psikiyatrist mi? Farkı ne?

Psikologluk  ve psikiyatristlik halk arasında tam olarak farkları ayırt edilemeyen iki meslektir. Birçok kişi psikiyatrist ilaç yazar, psikolog terapi yapar şeklinde ayırt etmektedir. Temelde doğru olmakla birlikte daha başka farkları da mevcuttur.

Eğitimleri açısından bakarsak; psikolog 4 yıllık psikoloji eğitimi ardından, çeşitli alanlarda( klinik, endüstri vbz.) 2 yıl yüksek lisans yaparak uzmanlaşır. Terapi yapabilmek için 2 yıl klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlar. Psikiyatrist ise tıp eğitiminin ardından, 4 sene psikiyatri üzerine uzmanlığını yapar ve psikiyatrist unvanını alır.

Psikolog, klinik psikoloji eğitimi boyunca terapi yetkinliklerini geliştirirken, psikiyatrist ise uzmanlığı boyunca ağırlıklı olarak ilaçla tedavi üzerine bilgi birikimini derinleştirir. Temelde tedavi etmeye çalıştıkları durumlar benzer olmakla beraber farklı metotlar uygulamaktadırlar.

Çoğu zaman birlikte çalışan bu iki meslek grubu, tedavinin daha etkili olması açısından ilaç tedavisine başlandıktan sonra, psikolog tarafından uygulanan psikoterapi ile işbirliği içinde çalışırlar.

Psikolog seçmeyle ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştım, dilerseniz tıklayabilirsiniz. Psikolog nasıl seçilir.

Psikolog Barış Gürkaş

İstanbul

1 Comment

  1. Afra Cerdil Zeycem dedi ki:

    Peki ya psikiyatristler de psikoterapi yapar mı? Yoksa sadece ilâç mı yazar? Bu sorunun cevabını araştırıyorum ama bulamıyorum. Lütfen cevap verin psikologların ilaç yazmadığını biliyorum psikiyatristler psikoterapi yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir