Psikolojik Hastalıklarda Fiziksel Belirtiler

0
174

Psikolojik hastalıklara her sosyoekonomik düzeyde rastlamak mümkün neredeyse herkes risk altında. Bununla birlikte her yaş grubunda çeşitli psikolojik hastalıklarla karşı karşıya kalan insanları da görebiliyoruz. Kimi zaman sebebi belirlenemeyen bir çok hastalığın altında yatan önemli etken de psikolojik rahatsızlıklar olabiliyor. Stresin ve yorgunluğun yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz şartlarında sebebinin bir türlü bilinmediği fakat psikolojik sorunların göstergesi olan fiziksel sorunlarla da her geçen gün daha fazla karşılaşır olduk. Peki psikolojik hastalıklarda fiziksel belirtiler nelerdir?

Depresyon, kaygı gibi birçok psikolojik hastalık ruhsal sıkıntılarla birlikte vücudumuzda çeşitli şekillerde kendisini hissettirebiliyor.

Psikolojik hastalıklarda fiziksel belirtiler şu şekilde karşımıza çıkabiliyor:

Örneğin anksiyete yani kaygı bozukluğunda kasların aşırı gerilmesi, ağızda kuruluk, sık tuvalete çıkma,  baş boyun ve göğüste kızarıklıklar, tende soğukluk, avuç içi terleme, geçici hafıza kaybı, göz bebeklerinin genişlemesi ve geçici hafıza kaybı gibi belirtiler görülebiliyor.

Psikolojik Kaynaklı Ağrının Kendini Gösterme Şekli

  • Birden artan ve sonra azalan ağrı
  • Haftalar, aylar, yıllar geçtikçe tekrarlayan ağrı

Genellikle psikolojik kaynaklı ağrının bir kaç defa yaşanması çok önemsenen bir durum değildir, ancak ağrı devam ederse bu noktada destek almak gerekir.Psikolojik rahatsızlığın tedavisi edilmesi ile birlikte bu fiziksel belirtiler ortadan kalkar. Bu tip ağrılar ve belirtiler genellikle psikolojik kaynaklıdır, psikolojik durum ortadan kalktığında bu tip belirtilerde ortadan kalkar.

Psikolojik hastalıklarda meydana gelen fiziksel belirtiler arasında uyku bozukluğu,  iştah sorunu ve mide rahatsızlıkları ve şikayetleri de olabilir. Ağrı, uyuşma, vücutta oluşan döküntü, kasılma ve kaşıntı olarak görülen rahatsızlıklar da ruhsal olarak var olan hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.  Bu durumda da fiziksel olan hastalığın tedavisinden önce psikolojik olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Giderek artan psikolojik hastalıkların bir şekilde tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bütün kontroller yapılmasına rağmen herhangi bir şey bulunmazsa bu durumda destek alınması gerekir. Bu konuda destek alınması gereken ruh sağlığı uzmanı klinik psikolog ya da psikiyatri olmalıdır. Geciktirmeden destek almak hem hayatı kolaylaştırır hemde belirtileri ortadan kaldırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın