Pazartesi Sendromu Gerçek mi?

2
657

Çocukluğumuzdan beri haftanın en güzel günü olarak adlandırdığımız cuma günlerinin en mutlu günümüz olduğunu düşünürüz, cuma akşamları ödev yapılmaz, eve getirilen işlere bakılmaz hatta iş bile konuşulmaz. Birde öyle bir gün vardır ki, kimi zaman o günün cümle içinde telaffuz edilmesi bile kişiye rahatsızlık verir. O günün gelişi bir gün önceki tatil günümüzü bile zehir eder. O gün tabi ki de tahmin ettiğiniz gibi pazartesidir.

Amerika da 340.000 kişi ile yapılan kapsamlı anket sonucunu göre, pazartesi diğer günlerden daha kötü bir gün değil. Evet, pazartesileri sevmediğimizi söyleyebiliriz. Ancak salı, çarşamba ve perşembeleri de eşit seviyede sevmiyoruz. Pazartesilerin sevilmemesinin sebebi olarak da pazar ve pazartesi arasındaki bu zıtlık olduğu düşünülüyor.

Bu kapsamlı araştırma sonucuna göre, evrensel bir mit olan pazartesi günlerinin en depresif gün olduğu inancından uzaklaşmalıyız. Çünkü bu düşünce bizim gün içindeki ruh halimizi doğrudan etkilemekte, hatta sırf bu düşünceler yüzünden o günü daha kötü yaşamamıza sebep olmaktadır.

Düşüncelerimizin, ruh hallerimizin, duygularımızın ve davranışlarımızın birbirini doğrudan etkileyerek bizi depresif hale getirdiğini unutmayınız.

Ne düşünüyorsanız osunuz.

 

Psikolog Barış GÜRKAŞ

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

2 YORUMLAR

    • Haftanın hangi günlerinde ne yaptığımız, o günlere farklı duygular geliştirmemize sebep olur. Duygu o kadar biricik ki, benzeştiği noktalar çok gibi görünse de çok az.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın