Özgüven Eksikliği Çözümü! İçindeki Eleştirel Ses

0
2539

” Özgüven eksikliği çözümü nedir? Sanırım özgüvenim yok, özgüvenimi arttırmam lazım nasıl arttırırım?” şeklinde soruları sıklıkla alıyorum. Aslında özgüven, özsaygı gibi konular psikolojinin oldukça önemli konularından. Birçok psikolojik durumla ilişkili bu şekilde az sayıda başlık vardır. 

Bu konuyla ilgili neler yazılmış diye birkaç blog yazısını, videoyu inceledim, acaba insanlara neler önermişler diye aslında…  Karşıma çıkanlar spor yapın, şık giyinin, iddalı olun, başkalarına yardım adin gibi başlıklar gördüm. Bunlar destekleyici olsada yeterli olmaz.

Özgüven Nedir?

Özgüven kavramı farklı şekillerde ele alınsa da, temelde kişinin kendiyle ilgili olumlu düşüncelere sahip olması şeklinde tanımlanır.

Bununla birlikte özgüveni güçlendirmek için genellikle güçlü yönlere odaklanıp, olumsuz yargıları olumluya çevirmeye odaklanır birçok yaklaşım. 

Sürekli kendinizi geliştirerek, kendinizle ilgili bir şeyleri değiştirmek için çabalamak ne kadar etkili dersiniz? Böyle bir tutumla özgüvenli hissetme ihtimaliniz var, ancak bu sürdürülebilir olmayacaktır sonuçta her zaman kendi içinizde aşmanız gereken engeller olacak. Yani iyi hissetmek için giydiğin o şık kıyafet birgün eskiyecek…

Peki ne yapacağız?

Özgüveni Nasıl Kazanılır? Özsaygını Artır.

 Özsaygının tekrar kazanılması için kendinizle olan diyaloğun düzenlenmesi gerekir.

  • ilk adım zihninde beliren düşüncelerin farkında varın. Zihnin düşünce üreten bir makine gibi ancak her aklından geçen seni temsil etmiyor. Örneğin iç sesiniz “ Ne korkaksın bir türlü konuşmadın şu adamla.” diye sabote ettiği sürece stres sizi daha hareketsiz kılar. Güvensizliğe doğru daha da hızla ilerlersiniz. Kafanızın içindeki negatif diyaloğu farkedin ve belirginleştiren bu yapıyı.
  • Aklından geçen her düşüncenin mutlak bir gerçeklik olmadığını farket. Bir zorlukla karşılaştığında yeteneklerinle ilgili sana gerçek anlamda yardım etmeyecek endişe veren düşünceleri farket ve onları elimine et. Gelip geçsin düşünceler izin ver…
  • Şayet hatalı bir davranış sergilediysen de bunu şefkatle kabul et ve yer aç bu duruma. Çünkü değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmekten başka yolumuz yok.
  • Neye ihtiyacın olduğunu ve yaşam amacını kendine hatırlat. Bu adımı ben neden atıyorum? Kim olduğunu gerçekten anlamaya başladığında sana açılan yolları keşfedeceksin.

Ayrıca özgüveni arttırmak ve özgüven eksikliği çözümü için alternatif yöntemler için şu videoya göz atabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın