4 Adımla Özgüven Arttırma Yöntemleri!

0
911
özgüven arttırma
özgüven arttırma

Özgüven arttırma yöntemleri sıklıkla araştırabildiğimiz bir kavram haline geldi. Özgüven kavramını açıklamak ve daha iyi anlamanızı sağlamak hem de özgüven temelleri atmanız için bu yazıyı hazırladık. Bu yazıda özgüven nedir, özgüvenin ilişkilere katkısı nedir, özgüven nasıl kazanılır, özgüvenin temellerini ele alacağız.

Sağlıklı Özgüven Nedir?

“Özgüveni kazanmanın 5 yolu”, “Özgüvenli olmak için yapmanız gerekenler” “Özgüven kazanmak için 3 ilginç yöntem” soruları hepimize tanıdık geliyor değil mi? Peki, aslında bahsedilen bu özgüven nedir? Özgüven kazanılan bir değer midir, özgüveni nasıl tanımlıyoruz? Nathaniel Branden kitabında özgüveni, bilincin bağışıklık sistemi olarak tanımlar. Bu bağışıklık sistemi elinizden gelenin en iyisini yapmayı sağladığını vurgular. Amerikan Psikologlar Derneğinin tanımına göre, kişinin kendilik algısını, başarılarını, kapasitesini ve değerlerini yansıtır. Aslında kümülatif bir olgudur. Zamanla, süreç içinde birçok kaynaktan beslenir.

İlişkilerde Özgüven Eksikliği

Özgüvenli olmanın kişiler arası ilişkilere olumlu etkilerini gözlemlemek mümkün. Bu sebeple yetişkinlerde özgüven eksikliği ve yetişkinlerde özgüven geliştirme konuları gerçekten çok önemli. Kişiler arası ilişkilerin de özgüven seviyemize doğrudan etki ettiği pek çok durum var. Bu nedenle bir kişi öncelikle, ilişkilerde özgüvenin önemini ve bunun tersini kabul etmeli.  Bu hem kendi özgüvenimizi hem de karşımızdakinin özgüvenini artırmak veya güçlendirmek için bilinçli bir çaba sarf etmeye olanak sağlar.

Sağlıksız ilişkilerin çoğu, aşırı miktarda eleştiri ve yargılama içerir. Çünkü sürekli eleştiri, yargılama ve suçlama, kronik utanç duymaya yol açar. Utancın yanılabilir olduğumuzu ve bazen yardıma ihtiyacımız olduğunu fark etmek gibi uyarlanabilir bazı yönleri olsa da, çok fazla utanç özgüvenin düşmesi ile sonuçlanır. “Kusurlu olma”, “Yetersiz” veya “Değersiz” hissetmeye neden olur.

Diğer bireyin temel kişiliğini kabul etmek ve değiştirmeye çalışmamak ilişkilerde çok önemlidir. Eğer olduğunuz gibi kabul edilmeyeceğinizi düşündüğünüz bir ilişkideyseniz bu özgüveninizi düşürür. İlişkiler takdir ettiğiniz ve beğenmediğiniz özelliklerin kabul edilmesini içerir. Kabul ilişkilerde kişisel farklılıklara yer açar. Karşılıklı iki tarafın iyi oluş halini destekler. Birbirinizde değer verdiğiniz özellikler için övgü ve takdirlerinizi dile getirin.

Özgüven Arttırma Yöntemleri

Birçok zaman bireyler özgüven  arttırma egzersizi gibi konuları araştırabiliyorlar. Özgüvenli insanların özellikleri hakkında araştırmalar yapıp özgüven testi çözebiliyorlar. Burada ilk odaklanmamız gereken durum özgüven kaybedilen bir nesne midir? Aslında, özgüven kaybı diye bahsettiğimiz aslında özgüven seviyemizin diğer zamanlardan düşük olduğu durumlardır. Özgüveni tamamen kaybetmek diye bir şey mümkün olamayacağı için özgüveni kazanmak yerine artırmak olarak bahsetmek daha uygun. Çünkü, özgüveni kaybetmek diye bahsettiğimizde kişi ister istemez kaybettiği nesnenin yasını tutmak ister. Bu nedendir ki burada özgüveni artırmak demenin daha doğru olduğunu savunuyorum.

Özgüveni artırmanın herkes için farklı bir yolu vardır. Herkesin özgüvenini destekleyen, kendini iyi, yeterli, başarılı hissettiren olayların farklı olması bu farklılığın da temelidir. Her insan için bu kadar öznel olan bir durumu nasıl genelleyerek önerilerde bulunabiliriz dediğimizde aşağıdaki listeyi oluşturduk.

Değerlerine paralel işler yapmak

Değerlerinin farkında olmak ve onlara uygun projelerde yer almak özgüveni artırır. Kendine güvenin yaşadığımız sistemde aldığın yeri görmeyi kolaylaştırır. Özgüveni artırmak için sosyal sorumluluk projelerinde yer almak bir başlangıç. Projelerde direkt yer alamasanız bile bu projeleri desteklemenin bir yolunu bulabilirsiniz. Sosyal medyada takip edip neler yapabileceğinizi araştırıyor olmak bile bir adım atmak sayılır.

Hedefler belirlemek

Hedeflerinin olması kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Sadece hedeflerinin olması değil, hedeflerine yönelik işler yapıyor olması da bu iyi oluş halini destekler. Kısa vadeli küçük hedefler belirlemek iyi oluş halini destekler büyük ve ulaşılamaz hedefler tam tersi etki yaratır. Bu yüzden, büyük bir hedefi parçalara ayırmak, büyük hedefe ulaşmaya yardım eder.

Kendine zaman ayırmak

Kendine zaman ayırıyor olmak özgüveni artırır. Bu sebeple kişi kendine zaman ayırdığında neler yaptığı burada çok etkilidir. Öz bakımını destekleyecek aktiviteler kendine zaman ayırmak dendiğinde ilk akla gelen aktivitelerdendir. Bunun dışında, kendine zaman ayırmak aynı zamanda güzel bir yemek hazırlamak ve yemek ya da sinemaya gitmek gibi sosyal etkinlikleri de içerir. Kendiyle sosyalleşmek kişinin farkındalığını artırıcı bir fırsattır.

Bedenini ve ihtiyaçlarını dinlemek

Kendi ihtiyaçlarına yetebiliyor olmak kişinin özgüveninin artmasına yardımcı olur. İhtiyaçlarını karşılayan, gözeten biri olmak kişinin duyduğu özgüven ihtiyacını da karşılamasına olanak sağlar. Ancak kişi bu ihtiyacı duyduğunda neler yapabileceğini araştırı ve kendine uygun bir yöntemle özgüvenini arttırdığında daha iyi hissedecektir.

Depresyonu önlemek için yapabileceklerinizi öğrenebileceğiniz yazımıza ulaşmak için burayı tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın