İnsan Neden İntihar Eder?
8 Ağustos 2012
İnternet ve İnsan
27 Ağustos 2012

Otizm Nasıl Anlaşılır?

Otizm tanısı kesinlikle ruh sağlığı uzmanı tarafından konulması gereken bir tanıdır. Bu tanı için ise zaman kaybetmemek gerekir. Sıklıkla 2,5 yaş civarında konulmaktadır.

Son yapılan araştırmalar tanının 6 ay civarlarında konabileceğini söylemektedir. Ancak bununla ilgili kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Tanı süresini 6 aya inmesi otizmli birey için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu aynı zamanda eğitiminin de daha erken dönemde başlaması anlamına gelmektedir.

Karşılaştığımız vakalarda tanının konulmasında en büyük engel ailenin kabullenmemesidir. Aile ne kadar çabuk kabullenip şüphelenmeye başlarsa o kadar hızlı doktora başvurmaktadır ve dolayısıyla tanı ve tedavi de hızlanmaktadır. Hiçbir aile çocuğunun otizm tanısı almasını istemez ancak erken kabullenmeler çocuğun yönlendirmelerinin daha erken yapılmasını sağlar ve daha iyi bir gelecek için ilk adımı atılmış olur.

Tanı sonrasında yapılmaması gereken en önemli şey ise paniktir. Bu tanıyı duyan aile panik yüzünden doğru kararlar alamayabilir. Yapılacak en iyi şey çocuk için iyi bir eğitim kurumu(Rehabilitastyon Merkezi) bularak eğtimine başlamaktır. Sonrasında ailenin de kendisini otizm konusunda eğiterek sürece dahil olmasıdır.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir