Online Terapiyle Tanıştınız Mı ?

4
376

E-danışmanlık ve siber danışmanlık olarak da bilinen online-terapi, son yıllarda popülerlik konusunda sürekli bir gelişme yaşamıştır. Siz ve terapistiniz bir web kamerasına sahipseniz, tek ihtiyacınız olan şey, kendi evinizin rahatlığından terapötik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yüz yüze görüşmeyi kolaylaştırmak için bir internet bağlantısıdır.

Çevrimiçi terapi, kısıtlı ulaşım, kötü hareketlilik, hastalık, bütçe ya da mesafe gibi engeller nedeniyle geleneksel danışmanlık randevularına katılmak için mücadele edenler için özellikle yararlıdır. Günümüzde,online terapi anksiyete ve depresyonla ilgili sorunlardan yaşam zorluklarına, ilişki kaygılarına ve daha fazlasına kadar çeşitli psikolojik sorunlara yardımcı olmak için kullanılıyor.

Çevrimiçi Terapinin Etkileri

Çevrimiçi terapistlere ulaşma imkânına sahip olmak, bu hayati zihinsel sağlık hizmetlerini, geçmişte tedaviye erişemeyen veya tedavi edemeyen binlerce kişi için mevcut ve genellikle daha çekici hale getirmiştir. İndirimli ücretlerden sunulan hizmetlerden, sorunları hakkında konuşmaktan rahatsızlık duyan insanlar için ayrık ve konforlu çözümlere kadar, çevrimiçi terapi danışmanlığı daha elverişli hale getirmektedir.

  •  Coğrafi kısıtlamalara sahip olanlar için daha kolay erişim,
  • Terapi aramaktan korkan insanlara daha çekici,
  • Bir terapisti bizzat görmekten daha ucuz,
  • Zaman kısıtlaması olanlar için uygun,
  • Daha fazla konfor – bazı insanlar terapistle kendi evlerinin rahatlığında konuşmayı tercih ederler,
  • Yazışma gelecekteki referans için kaydedilebilir,
  • Sosyal hizmet uzmanları, lisanslı psikologlar, evlilik ve aile terapistleri dahil olmak üzere çok çeşitli tıbbi sağlık profesyonellerine erişim.

Online Terapi Sizin İçin İyi Olabilir Eğer…

– Ruh sağlığı imkânlarına kısıtlı erişimi olan kırsal veya uzak bir yerde yaşıyorsanız

– Programınız klasik terapi seansları için gereken zamana elvermiyorsa

– Klasik terapi koşulları altında kendinizi huzursuz hissediyorsanız. (Online terapi biriyle yüz yüze görüşmekten çekinen insanlar için kullanışlı bir yol olabilir ve bu insanlar online terapinin sağladığı anonimlik sayesinde kendilerini rahat hissedebilirler)

– Bilgisayarla çok içli dışlıysanız, e-mail ve anlık mesajlarla iletişim sizin için çok uygunsa

– Kişisel bilgilerinizi online olarak paylaşmak konusunda rahatsanız.

Online Terapi Sizin İçin Doğru Olmayabilir Eğer…

– Şizofreni, majör depresyon ya da anoreksi gibi ciddi bir hastalığa sahipseniz

– Son zamanlarda kriz geçirmeye başladıysanız ya da intihara meyilliyseniz (hiç vakit kaybetmeden yakınlardaki bir acil servise veya bir ruh sağlığı uzmanına gitmelisiniz)

– Bilgisayar teknolojisi size uzaksa, kendinizi pek rahat hissetmiyorsanız ve kişisel bilgilerinizi bu yolla paylaşmak sizi huzursuz ediyorsa

– Düşünce ve hislerinizi online terapistle paylaşmak elinizden gelmiyorsa (bazı insanlar tanıdıkları bir insana kendini açıp dürüst olabilir ve yüz yüze konuşmayı tercih eder).

Herhangi bir tedavi şekli gibi, doğru online-terapistin seçilmesinin çok önemli olduğunu hatırlamak önemlidir. Tedavinizin başarılı olması için, konuştuğunuz kişiyle kendinizi rahat hissetmeniz gerekir – video görüşmeleri ve e-postalar aracılığıyla olsa bile. Bu nedenle, nasıl etkileşim kurabileceğinizi görmek için alanında uzman terapistler ile bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

4 YORUMLAR

  1. selamlar, youtube üzerinden buldum sizi. çokta severek dinliyor ve ücretsiz terapi alıyorum:) Bursa’da ikamet etmekteyim. Klasik kaygı bozukluğu nedeni ile seyahat engeli yaşamaktayım. Bir çok doktor değiştirdim. Bir çok ilaç kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Benim ilgimi çeken yazarak online terapi kısmı. Malum nedenlerden dolayı istanbul’a gelip gitme olanağım pek olmuyor. Benim de daha önce böyle bir deneyimim olmadı. Sizin oldu mu bilmiyorum. Ücreti mukabili
    Eğer sizin de ilginizi çeker ise kaygı bozukluğumun öyküsünü ve kullandığım ilaçları paylaşabilirim. Selamlar, Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın