Online Terapi Ne Zaman Etkili?

0
167

Online Terapi Nedir?

Online terapi; bir psikolog veya danışmanın internet üzerinden psikolojik destek sağladığı ve tavsiye verdiği, ruh sağlığı alanında kısmen yeni bir gelişmedir. Online terapi e-mail, online konuşma, videolu konuşma veya internet telefonu yoluyla yapılabilir. Yani videolu konuşmada olduğu gibi eşzamanlı ya da e-mailde olduğu gibi gecikmeli de yapılabilir.

Şunu belirtmek gerekir ki online terapi psikoterapiyle bir tutulamayıp klasik terapinin yerini tutamaz. Aslında online terapi pek çok açıdan yaşam koçluğuyla benzerlik taşır. Online terapistler teşhis koyamayıp ruhsal hastalıklara tedavi uygulayamazken ilişkilerinde, iş veya hayatlarında sorun yaşayan kişilere rehberlik ve tavsiye sunabilirler. Online terapinin sınırları vardır ama aynı zamanda hızla ve giderek artan bir talep de söz konusu.

Online terapi sizin için iyi bir seçenek olabilir ama önce ne tür bir tedavinin sizin için uygun olduğunu belirmeniz, yani ihtiyaçlarınızı, hedeflerinizi ve becerilerinizi ölçüp biçmeniz gerekiyor.

Online Terapi Sizin İçin İyi Olabilir Eğer…

– Ruh sağlığı imkânlarına kısıtlı erişimi olan kırsal veya uzak bir yerde yaşıyorsanız

– Programınız klasik terapi seansları için gereken zamana elvermiyorsa

– Klasik terapi koşulları altında kendinizi huzursuz hissediyorsanız. (Online terapi biriyle yüz yüze görüşmekten çekinen insanlar için kullanışlı bir yol olabilir ve bu insanlar online terapinin sağladığı anonimlik sayesinde kendilerini rahat hissedebilirler)

– Bilgisayarla çok içlidışlıysanız, e-mail ve anlık mesajlarla iletişim sizin için çok uygunsa

– Kişisel bilgilerinizi online olarak paylaşmak konusunda rahatsanız.

Online Terapi Sizin İçin Doğru Olmayabilir Eğer…

– Şizofreni, majör depresyon ya da anoreksi gibi ciddi bir hastalığa sahipseniz

– Son zamanlarda kriz geçirmeye başladıysanız ya da intihara meyilliyseniz (hiç vakit kaybetmeden yakınlardaki bir acil servise veya bir ruh sağlığı uzmanına gitmelisiniz)

– Bilgisayar teknolojisi size uzaksa, kendinizi pek rahat hissetmiyorsanız ve kişisel bilgilerinizi bu yolla paylaşmak sizi huzursuz ediyorsa

– Düşünce ve hislerinizi online terapistle paylaşmak elinizden gelmiyorsa (bazı insanlar tanıdıkları bir insana kendini açıp dürüst olabilir ve yüz yüze konuşmayı tercih eder).

 

Online terapi çok sayıda ruh sağlığı uzmanı tarafından kuşkuyla yaklaştığı bir konu ama online terapiden yararlanmış pek çok hasta tarafından da destekleniyor.

Sonuç olarak online terapi herkes için uygun olmasa da bazı durumlarda etkili olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın