Online Terapi Nedir?

0
167

Elektronik terapi ya da telefon terapi de denilen online terapi yeni başlanmış bir sistemdir. Bu nedenle de tartışmaları muhakkak ki sürecektir.  Online terapi bir psikolog ya da danışman ile internet, telefon, mail gibi iletişim araçları ile irtibat kurup destek almaktır.  Telefon görüşmeleri ileri ya da çevirim içi olarak gerçek zamanlı olarak yapılabilir.  Danışmanlık hizmeti ya da tedavi almak isteyen kişinin psikiyatrist ya da danışman ile mail gibi yazışma yolu ile sağladığı online terapi ise gecikmeli bir tedavi olarak uygulanmaktadır. Online terapi ile tedavi mümkün müdür? Akla ilk olarak gelen ve en önemli olan ise bu sorudur. Bir takım faydaları ve etkileri görülse de psikoterapi gibi düşünülüp tam bir tedavi olarak görülemeyebilir. Bu daha çok çözülmesi gereken durumun ciddiyeti ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi ile kişinin vermiş olduğu tepkiye göre değişiklik gösterebilir.

Online Terapi İle Tedavi

Online olarak terapi uygulaması yeni yeni başlayan bir durum olduğu için çeşitli tartışmaların sebebi olabiliyor. Online terapi mevcutta bulunan durumun ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir.  Bir danışmanlık hizmeti ya da yaşam koçluğu hizmeti gibi olan durumlarda ise yaşaması mümkün olmaktadır.  Fakat ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisi ve tedaviye bağlı olarak ilerleme ya da gerileme durumunu görmek açısından çok ta etkili bir tedavi yöntemi olmayabilir. Online terapi ile tedavi mümkün müdür? Ne derece de ve hangi şartlarda online terapiye başvurulabilir?  Şeklinde ki sorulara zaman içerisinde yerine oturan cevaplar vermek daha mümkün olacaktır. Çünkü giderek hızlı bir şekilde kullanımında artış görülüyor.  Bu da akıllarda bulunan soruların kısa sürede cevap bulmasına fayda sağlayacaktır.

 

Online Terapi Yöntemleri

Online terapi konusunda kullanılan kanalları sıralayabiliriz.

Mail görüşmeleri

Video konferanslar

Anlık mesajlaşma

İnternet telefonu

Online terapi ile tedavi mümkün müdür?- sorusunu her ne kadar tartışılsa da belirli grup kullanıcılar etkili bir uygulama olduğunu söylemektedir.  Ruh sağlığı ya da terapi uygulaması içeriğine göre de etkili olup olmadığı değişiklik göstermektedir. Belli durumlarda etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın