Mutlu Çiftlerin Sadık Kalabilme Formülü

0
561

İlişki yaşamak günümüzde her geçen gün daha da zorlaşıyor. Değişen kültürel yapı, sosyal medya, insan davranışları, aile yapısı, şehir hayatı, ilişkileri başka türlü bir formata sürüklüyor, ancak yapılan bazı araştırmalar bunun tersini söylüyor gibi görünüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, ilişkisi olan insanlar diğer çekici insanları otomatik olarak daha az çekici görüyor.

İnsanlar ilişkilerinden ne kadar memnunsa başka çekici insanların çekicilik derecelerini de o kadar düşürüyorlar.

Bu bilinçdışı süreç çiftlerin birbirlerine sadık kalmalarına yardım ediyor olabilir mi?

Çalışmanın yazarı Doktor Shana Cole: “İlişkiye tehdit oluşturabilecek çekici insanları daha az çekici görmek gibi bir algılama hatası insanların başkalarına karşı meyiline engel olmalarına yardım ediyor. İnsanların birinden hoşlanması için başlıca neden fiziksel görünüş olduğu için bu bu mekanizma özellikle önem teşkil ediyor.”

Araştırma kapsamında 131 heteroseksüel çifte karşı cinsten insanların fotoğrafları gösterilip profillerini daha çekici veya daha az çekici olarak oylamaları istendi. Bazen katılımcılara bekar oldukları söylenirken bazen de bir ilişkilerinin olduğu söylendi. Profildeki kişinin bekar olduğu söylendiğinde ilişkisi olan insanlar profili olan kişinin çekiciliğini daha düşük olarak değerlendirdi. Bunu otomatik olarak yaptılar; yani bu kendi ilişkilerini korumak için bir savunma mekanizması. Profildeki kişinin bir ilişkisinin olduğu söylendiğinde ise bu mekanizma devreye girmiyor. Tam tersine bu ilişkisi olmayanlar profildeki kişilerin ilişki durumundan da etkilenmiyorlar.

Çalışmanın yazarlarından Doktor Emily Balcetis: “Günümüzde uzun süreli bir partnerle sonuna kadar devam etmek zor olabiliyor. Bu çalışma kişinin kendi partnerine sadık kalmasını kolaylaştıran bilinçdışı süreçlerin var olabildiğini öne sürüyor.”

Doktor Cole: “Hala ucu açık kalan pek çok soru var. Gelecekteki araştırmalar ilgi çekici ve elde edilebilir insanları daha az çekici olarak algılamanın kişiye karşı sergilediğimiz davranışı etkileyip etkilemediğini de gösterebilir. Eğer çekici insanları daha az çekici olarak görürsek onlarla daha az flört etmemiz ya da onlara telefon numaramızı vermeye daha gönülsüz olmamız mümkün.”

 

Bu çalışma Personality and Social Psychology Bulletin adlı dergide yayımlanmıştır (Cole et al., 2016).

 

Selmin İrem

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın