Motivasyonu Arttırma Yöntemleri

0
563
motivasyonu arttırma
motivasyonu arttırma

Motivasyonu arttırma ister gündelik ihtiyaçları karşılamak, ister büyük girişimler yapmak; amaç her ne olursa olsun gereklidir. Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir. İster susuzluğunuzu azaltmak için bir bardak su alın, ister bilgi edinmek için kitap okuyun. Harekete geçmenize neden olan temel etken motivasyondur.

Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Günlük kullanımda, “motivasyon” terimi sıklıkla bir kişinin bir şeyi neden yaptığını açıklamak için tercih ederler. İnsan eylemlerinin arkasındaki itici güçtür.

Motivasyonu Arttırma Yolları

Motivasyonu arttırma sadece davranışları harekete geçiren faktörleri için değil; aynı zamanda bu amaca yönelik eylemleri yönlendiren ve sürdüren faktörleri için de gereklidir. Sonuç olarak, insanların yaptıkları şeyleri gözlemlenir davranışlara dayalı olarak yapma nedenlerini sıklıkla çıkarmamız gerekir.

Motivasyonumuzun arkasında tam olarak ne yatıyor? Psikologlar, dürtü teorisi, içgüdü teorisi ve hümanist teori (Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi gibi) dahil olmak üzere farklı motivasyon teorileri önerdiler. Gerçek şu ki, motivasyonlarımızı yönlendiren ve yönlendiren birçok farklı güç var.

Motivasyonun türleri incelendiğinde günümüzde en çok kabul gören dışsal motivasyonlar ve içsel motivasyonlar sınıflandırmasıdır. Dışsal motivasyonlar, bireyin dışından kaynaklanan ve genellikle kupa, para, sosyal tanınma veya övgü gibi ödülleri içeren motivasyonlardır. İçsel motivasyonlar, yalnızca bir sorunu çözmenin kişisel tatmini için karmaşık bir bulmaca yapmak gibi, bireyin içinden kaynaklananlardır.

Motivasyonu arttırma, depresyonu iyileştirir mi?

Depresyonun temel özelliklerinden biri, gerçekten yapmanız gerektiğini bildiğiniz şeyleri yapmak için motivasyon eksikliğidir. Örneğin, egzersiz yapmak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek veya gecikmiş bir proje üzerinde çalışmak için motivasyonunuzun olmadığını düşünebilirsiniz. Depresyon bir kısır döngüdür. Kaçınma, izolasyon, öz eleştiri, mükemmeliyetçilik ve umutsuzluğu içerir. Bu kısır döngüye motivasyon eksikliğini de ekleyebiliriz. Motivasyon eksikliğiniz olduğunda özsaygı oluşturmak, kaçınmanın üstesinden gelmek, destek ağınızı oluşturmak ve etkili hissetmek için yapmanız gereken şeyleri yapmıyorsunuz.

Motivasyonu Arttırma için Alışkanlık Kazanın

Yeni bir alışkanlık kazanmak her zaman kolay olmaz. Alışkanlık edinmeyi en çok zorlaştıran gerçekçi olmayan beklentilerdir. Çok kısa sürede yeni bir dili ana dilimiz gibi konuşmak imkânsızdır. Alışkanlıklarımızı oluştururken dikkat etmemiz gereken ve işimizi kolaylaştıracak bazı adımlar bulunuyor. Alışkanlıkları oluştururken bir dizi basit kuraldan bazıları aşağıda listelenmiştir:

Karar verin

Motivasyonu artıma için bir alışkanlık oluşturmayı taahhüt edip edemeyeceğinize karar verin. Her şeyin getirdiği fırsat maliyetlerini hatırlamakta fayda var. Örneğin çalışarak geçirdiğiniz her saat, uykudan, öğrenmeden, egzersizden, arkadaşlardan ve eğlenceden alınan bir saattir. Taahhüt ettiğimiz her şeyin bir maliyeti vardır ve hepimizin kaynakları sınırlıdır. Yeni alışkanlık oluşturmanın mutlaka bir maliyeti olacağını unutmayın ve yeni bir alışkanlığın faydalarının maliyetlerden daha fazla olup olmadığını düşünün. Maliyetini (zaman, emek veya maddi olarak) ön görmediğimiz bir alışkanlığı sürdürmek zor olacağı için motivasyon arttırma için doğru adım olmayacaktır. Dünya, üretkenlik bilgileri ve daha fazlasını yapma tavsiyeleri arasında boğuluyor, ancak bazen yapabileceğiniz en akıllıca şey, gerçekten yüzmek istemediğinize karar vermektir.

Basit tutun, küçük başlayın ve düzenli ilerleyin

Alışkanlık kazanmaya çalışırken küçük planlar yapın. Motivasyon arttırma için başlangıçta günde bir saat süren egzersiz rutini gerçekleştirmemiz zorlayıcı olacaktır. Ancak haftada üç kez 15 dakika yürümeyi taahhüt edersek muhtemelen daha fazla başarı elde edeceğiz. Çok fazla olmasa da hiç yoktan çok daha fazlasıdır. Alışkanlıklar zamanla gelişir. Bir başlangıç ​​temeli oluşturulduktan sonra bir şeye adadığınız zaman/enerji miktarını her zaman arttırmak sizin elinizde. Kendinizi bunaltmaktan kaçınmak için bir seferde yalnızca bir yeni alışkanlık oluşturmaya çalışmak daha iyidir.

Zincir oluşturun

Hâlihazırda yaptığınız bir şeyle ilişkilendirmek, yeni bir alışkanlığa bağlamak çok daha kolaydır. Her gün köpeklerini gezdiren ve son zamanlarda iki günde bir yürüyüşe çıkan biri, bunun yerine köpekleriyle birlikte yürüyüş yapmayı planlar. Sonuçta her koşulda yürümek için evden çıkıyor ve bunu yapmak yepyeni bir egzersiz biçiminden çok daha kolaydır. Diğer bazı örnekler şunları içerir; Kahvaltıdan hemen sonra kahvenizin demlenmesini beklerken veya beş dakika meditasyon yapmak için bir fırsat sağlar.

Alışkanlığı değerlendirin

Yeni bir alışkanlık/rutin başlatmak ve bunun aslında size umduğunuz geri dönüşü verdiğini değerlendirmek sorun değil. Alışkanlıkları ve rutinleri düzenli olarak yeniden değerlendirmek için zaman ayırın (aylık iyi bir aralıktır). Bu değerlendirmeler motivasyon artıma için size yardımcı olacaktır. Kendinize, aradığınız sonuçları veya memnuniyeti getirmeyen şeyleri değiştirmek için izin verin. Zamanla, yeni alışkanlıklar oluşturarak daha büyük başarılar elde edeceksiniz. Alışkanlık edinmeye bağlı olarak artan motivasyonu da fark etmemiz muhtemeldir.

En son yazımız “Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın