Manik Depresif Bozukluk Nedir?

1
1152

Bipolar bozukluk adıyla anılan bir diğer ismi manik depresif bozukluk  olan rahatsızlık kişinin riskli davranışlar sergilemesi neden olabilir. Bu rahatsızlık kişiler arası ilişkilerine ve iş yapış şekline zarar verebilirken, tedavi edilmediği taktirde kişinin hayatını oldukça zorlaştıran ciddi bir psikolojik rahatsızlığa dönüşebilir. Bipolar bozukluk ile başa çıkmaya çalışan birey psikolojik ve duyusal olarak dalgalanmalar yaşayabilir. Bireyin normal ruhsal dönemlerinde olduğu görüldüğü gibi aniden kabarmış, olağandışı, hızlıca sinirlenebilen davranışları da gözlenir.

Ayrıca manik depresif bozuklukta bireyin benlik saygısının aşırı arttığı, uyku ihtiyacının azaldığı, çok fazla konuşmaya başladığı, zihninin karıştığı, dikkatinin dağıldığı, düşüncelerinin uçuştuğu, kötü sonuçlara sebep olabilecek aktivitelere katıldığı davranışlardan da bahsedilebilir. Bu davranışların bir kısmının gözlenmesi kimi zaman tanı için yeterli olabilir.

Bu belirtilerin ortaya çıkması ve geçişler insandan insana değişiklik gösterebileceği için manik depresif rahatsızlık tanı konması zor olan bir psikolojik durumdur. Mani döneminden önce ya da sonra majör depresyon ya da hipomani gözlenebilir.

Psikolog nasıl seçilir?

Manik Depresif Bozukluk Kimlerde Görülür?

Manik depresif bozukluk sıklıkla 15-24 yaş aralığında gözlenir ve çoğunlukla yaşam süresince mücadele edilen bir rahatsızlıktır. Kadın ve erkekler arasında görülme sıklığı eşittir. Çocuklarda ve 65 yaş üstünde nadiren de olsa manik depresif bozukluk görülebilir.  Bu rahatsızlığın genetik faktörlerden kaynaklandığı tam olarak açıklanamamaktadır.

Manik Depresif Bozukluk Tanısı Nasıl Konur?

Eğer kişide bu hastalık halinden şüphe ediliyorsa psikiyatrik muayene ve ayrıntılı tarama yapılarak doktor tarafından manik depresif bozukluk tanısı konulur. Uzman tanı için kişiyle görüşme yapar gerekli görürse işaretleri ve belirtileri değerlendirmek için aileden kişinin durumu hakkında bilgi almak isteyebilir. Genellikle ilaç tedavisi ile tedavi süreci düzenlenir. Daha etkili bir tedavi için klinik psikolog ve psikiyatristin bir arada olduğu tedavi süreçleri tercih edilir. Yani etkili bir tedavi için ilaç ve terapi bir arada kullanılır.

Manik Depresif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Peki manik depresif bozukluk nasıl tedavi edilir? Bu hastalığın akut tedavi ve koruyucu tedavi olmak üzere iki tür yöntemi vardır. Akut tedavi, hastalık kendini göstermeye başladığı sırada, belirtileri hızla yatıştırmak amacıyla uygulanır. Bu dönem eğer hastalık ağır geçiriliyorsa hastanede yatarak tedavi olmayı da gerektirebilir. Koruyucu tedavi ise yeniden hastalanmayı engelleme amacı ile uygulanır. Akut tedavide temel öncelik hastanın ve çevresinin güvenliğinin sağlanması, intihar düşüncesi ve riski varsa önlenmesi, tanının kesinleştirilmesi, manik depresiflik döneminde kişiye sakinlik verecek, depresyon döneminde ise kişide ruhsal kalkınma sağlayacak tedavinin etkili ve güvenli biçimde uygulanmasıdır. Manik depresif bozuklukta ana tedavi psikiyatri gözetiminde ilaçlar ve klinik psikolog ile terapiler şeklinde gerçekleşir.

1 Yorum

  1. Merhaba Barış hocam paylaşımlarınızı 2015 yılında Adıyaman Kredi Yurtlar kurumunda sunduğunuz seminerde sizi tanıdıktan itibaren takip ediyorum.Çok faydalı paylaşımlar yapıyorsunuz,okurlarınızı,dinleyicilerinizi bilgilendiriyorsunuz.Çok teşekkürler,ilminizin devamını dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın