Koçluk Danışmanlık Süreci

0
631

Koçluk Nedir?

Koçluk (Coaching); bireylerin profesyonel ve kişisel yaşam tatminini hedefledikleri düzeye ulaştırmaya odaklı planlı bir değişim ve gelişim sürecidir.Bu süreçte koç danışanın;

  • İçsel kaynaklarını ve potansiyelini ortaya çıkarmak üzere ayna tutar,
  • Kendine dışarıdan bakabilmesini, güçlü ve gelişime açık yönlerini fark etmesini sağlar,
  • Odaklı ve derin düşünmesini sağlayarak değişimi istenen konulara yönelik farkındalık kazandırır,
  • Profesyonel ve kişisel yaşamını dengeli, tatminkar ve anlamlı kılacak hedeflerini gerçekleştirecek adımları atmasına teşvik eder ve süreci takip eder,
  • Çeşitli profesyonel araçlar ve yaklaşımlar ile hedeflerini gerçekleştirebilmesine katkı ve destek sağlar,
  • Koçluk süreciyle yaşamında gerçekleşen olumlu değişimleri sürdürülebilir tutabilmesi için gerekli motivasyonu sağlar.

Koçluk süreci; üzerinde çalışılan konuya bağlı olmakla birlikte 2 ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilmekte, genel olarak haftada bir yüz yüze yada online olarak yürütülen görüşmelerle gerçekleştirilmektedir.

Nöro-Koçluk nedir?

Nöro-Koçluk (Neuro-Coaching); Yukarıda belirtilen genel koçluk tanımına ilave olarak; Bilişsel-Davranışçı ve Pozitif Psikoloji gibi bilimsel yaklaşımları temel alan, kalıcı ve pozitif dönüşümsel değişimi hedefleyen kanıta dayalı bir koçluk metodolojisidir. Merkezimizde yürütülmekte olan koçluk çalışmalarının alt yapısını oluşturmaktadır. Bu noktada psikolog ve koç kordineli olarak çalışmaktadır.

Günümüzün değişen iş ve yaşam koşullarında bireylerin sıklıkla karşılaştığı; yaşamın anlam ve amacının yitirilmesi, özgüven eksiklikleri, performans kaybı, iş verimliliğinin azalması ve başarı vb grafiğinde düşüş gibi ortak sıkıntıların temeli hatalı düşünce kalıpları sonucunda yaşamda takındığı tutuma dayanmaktadır.

Nöro-Koçluk yaklaşımında öncelikle; danışanların tutum ve davranışlarına etki eden bu olumsuz durum, düşünce ve duygularına farkındalık kazandırılması esastır. Neticesinde kişisel ve profesyonel hedefleri için çözüm (ler) üretmesi ve harekete geçmesi,
motivasyon, iş verimliliği ve performansının arttırılması ve yaşam refahı temel amaçtır.

Beynin nasıl çalıştığı ve bireylerin en iyi pozitif değişimi ne şekilde gösterdiği konusunda bilimsel kanıtlardan yararlanır. Bu sayede klasik koçluk yaklaşımlarından daha kısa sürede netice alınabilmektedir.

Koçluk süreci neticesinde kişi, hayatındaki olumlu değişimleri gözlemledikçe keyifli ve motive bir ruh haline bürünmekte bu da davranışlarına, yaşam biçimine yansıtabilmektedir.

Koçluk Merkezi

Merkezimizde danışanların vaka ve ihtiyaçları doğrultusunda; koç ve psikologlarımız tarafından eş güdümlü yürütülmek üzere kişiye özel bütünsel-tamamlayıcı çalışmalar yapılmaktadır. Bu  noktada psikolog ile çalışmanız uygun görüldüğünde hızlı bir şekilde yönlendirme yapılabilmektedir. İstanbul psikolog ve koçluk hizmetleriniz için bize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın