Kanser Tedavisinde Psikologun Önemi

0
693

Kanser, çağımızın en büyük ve en yaygın olan hastalıklarından bir tanesidir. Hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülen kanser türleri bulunmaktadır. Kanser hastalığı oldukça zor bir hastalık olmasının yanında, kanser hastalığının tedavisi de oldukça zor süreçler içermektedir. Özellikle kemoterapi seansları öncesinde ve sonrasında kişilerin büyük oranda moral ve desteğe ihtiyacı olmaktadır. Kanser olduğunu öğrenen ve bu gerçek ile yüzleşmekte zorluk çeken kişiler için de psikolojik destek oldukça önemlidir. Kanser hastalarının içinde bulundukları durumu kabullenmeleri ve dirençli bir şekilde bu hastalık ile mücadele edebilmeleri için psikologun önemi oldukça büyüktür. Psikolog eşliğinde yürütülen kanser tedavileri çok daha olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bu da kanser hastalarına nasıl destek olunur sorusunun bir nevi cevabıdır.

Kanser Hastalarına Psikolojik Destek Nasıl Sağlanır

Kanser hastalarına psikolojik destek oldukça önemlidir. Kanser hastası olan kişinin hastalığı kabullenip mücadele etmeye başlamasının yanı sıra kemoterapi sonrasında yaşanan değişimlere karşı da daha dirençli olunmasını sağlamaktadır. Kemoterapi sonrasında dökülen saçlar, kaşlar ve kirpikler, özellikle kadın hastalarda büyük psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Bu sürecin en az hasarla atlatılması için de psikolog desteği oldukça önemlidir. Kanser hastalarında en büyük yardımlardan biri hastaya moral ve motivasyon sağlamaktır. Kanser hastasının yakınları ve arkadaşları tarafından sağlanan destek yeterli olmadığında da psikologlar devreye girebilmektedir. Hasta olan kişiye gerekli psikolojik desteği sağlayan uzmanlar, daha önceki kanser vakalarında yaşanan olumlu gelişmeleri aktararak da kanser hastalarına büyük yardımda bulunabilmektedir.

Kanser tedavisinde ilk evreden tutun da en zorlu süreçlere kadar geçen tüm dönemlerde kanserli hastaya psikolojik yaklaşım önemlidir. Hastaların kendilerini yalnız ve çaresiz hissettiği durumlarda da bu psikologlar devreye girerek tedavinin devamı için hastaya gerekli olan psikolojik desteği sağlayabilmektedirler. Bunun yanı sıra kanser hastası olan kişilerin yakınlarına da gerekli desteği veren psikologlar, bu hastalıkta kesinlikle başvurulması gereken kişilerdir. Kanser tedavisi gören kişiler, ağır kemoterapi seansları sonrasında kendilerini bitkin ve savaşmaya devam edemeyecek durumda hissedebilirler. Ağrılı ve sancılı süreçler yaşayan kanser hastaları için psikologlar büyük moral ve motivasyon kaynağıdır. Her 4 hastadan birinin bunalıma girdiği kanser vakalarında yapılan psikolojik müdahalelerin kanser hastalarının iyileşme sürecini hızlandırdığı da kanıtlanmıştır. Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında oldukça büyük bir desteği olacak olan psikologları bu sürece dahil etmenizde her zaman yarar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın