Hipnoz Hakkında Merak Edilenler

0
572

Hipnoz; size bazı davranışlarınızı değiştirmede, zihinsel sağlığınızı güçlendirmede ve hatta kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmada yardımcı psikologların kullandığı bir tekniktir. Hipnoz ile ilgili çeşitli tartışmalar günümüzde halen devam etse de bazı psikologlar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Hipnozu kilo vermek için, sigarayı bırakmak için, kendinize hedefler koymak ve hatta özgüveninizi yükseltmek için kullanabilirsiniz. Hipnoz, bilinçaltınızın telkinlere gerçekten açık olduğu oldukça rahat bir evreye ulaşmanıza izin verilerek yapılır. Bu evreye ulaşıldıktan sonra telkinleri zihninize yeni düşünceler yerleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hipnoz Hakkında Yanlış Bilinenler

Medya, insanların kafasında hipnoz hakkında farklı bir resim oluşturarak bu konuyu suistimal etti. Bugün birine hipnoz kelimesini söylediğiniz zaman aklına gelen ilk şey, sizin onu uyutup sonra da ondan tavşan ya da tavuk gibi davranmasını isteyeceğiniz olacaktır. Aksine hipnoz, uzun zamandan beri bir terapi metodu olarak kullanımı onaylanmış bir yöntemdir. Ayrıca hipnoz sizi tam olarak bilinçsiz yapmayacak; aslında hipnotize olurken bilinçli kalacaksınız. Tek fark bilinçli zihniniz daha az faal olurken bilinçaltınızın kontrolü biraz daha fazla ele alacak olması.

Kimseyi yapmak istemediği bir şeyi yapmak için zorlayamayacağınız gibi, istemediği şeyleri hipnoz kullanarak söylemeye de zorlayamazsınız. Sadece hipnozu, etrafınızın hala bilincindeyken telkinlere açık olduğunuz çok derin bir rahatlama evresi olarak düşünün.

Hipnoz Evresi Nasıldır?

Hipnoz evresi tam uykuya dalmak üzereyken yatakta yattığınız zamanki halinizin aynısıdır. Yani yarı uyanık bir durumdur. Buna trans evresi denir ve trans evresi boyunca bilinçli zihin biraz etkisizleşir. Bilinçaltı daha fazla kontrol kazanır ve böylece – bilinçli zihniniz daha fazla veri eleyemeyeceği için-  sizi önerilere açık hala getirir. Normal şartlar altında duyduğunuz hiçbir şeye hemen inanmazsınız çünkü bilinçli zihniniz hoşuna gitmeyen verileri filtreler. Örneğin size kendine güvenen bir kişi olduğunuzu söyleseydim bana inanmayabilirdiniz çünkü tam tersine yönelik düşünceleriniz olabilirdi. Gelgelelim trans evresi sırasında bilinçli zihniniz bu bilgi parçasını elemek için orada olmayacağından bu bilgi direkt olarak bilinçaltınıza gidecek ve orada kalacaktır. Örneğin, bilinciniz tamamen açıkken size gidip bir Pepsi almanızı söyleyen bir reklam üzerinizde çok büyük bir etki bırakmayacaktır. Ama siz bu reklamı hiptonik bir evrede görmüş olsaydınız çabucak gidip bir Pepsi alırdınız çünkü size söylenenler bilinçli zihniniz tarafından filtrelenmeyecekti. İşte bu yüzden şirketler daha fazla ürün satmak amacıyla izleyenlerin zihinlerini programlamak için reklamlara subliminal mesajlar yerleştirirler ve bu yöntem sayesinde geniş bir satış hacmine sahip olurlar.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın