Halisünasyon Neden Görürüz ?

0
926

 

 

Halisünasyon Nedir ?

Halüsinasyon, gerçekte olmayıp kişinin oluyormuşçasına deneyimlediği durumlardır. Bu sadece görme ile ilgili olmayıp işitsel, kokusal gibi diğer duyularla da deneyimlenebilen durumlar olarak nitelendirebilir…

En sık görülen çeşidi görsel ve işitsel olanıdır. Mesela; kişi ona emirler veren veya kötü şeyler söyleyen birinin seslerini duyabilir, ortamda bulunmayan ama varmışçasına kişiye görünen nesneler görebilir. Buna ek olarak bir de ruhsal halüsinasyonlar vardır. Kişi, başkaları tarafından düşüncelerinin okunduğunu, istihbarattan takip edildiği veya beynine bir şey yerleştirildiği ve oradan kontrol edildiği gibi varsanılar içerisine girebilir. Halüsinasyon daha çok psikoz hastalarında görülmekte ve bireylerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Halisünasyon Neden Görülür ?

Halüsinasyona neden olan birden çok etmen olabilir.

  1. Beyindeki kimyasallarda bozulmalar sebebiyle meydana gelebilir.
  2. Aşırı alkol,uyuşturu,esrar gibi madde kullanımına bağlı olarak gelişebilir.
  3. Demans hastalarının hepsi olmamakla beraber bu bireylerde de görüldüğü bilinmektedir.
  4. Birkaç gün boyunca uyumayıp uykusuz kalan bireylerde uykusuzluğa bağlı olarak halüsinasyon görülme riski vardır.Fakat bu uykusuzluğa bağlı olduğundan değiştirilebilir bir durumdur.
  5. Son olarak bazı hastalıklar ve ilaçların yan etkileri de tetikleyiciler arasında sayılabilir.

 

NATURE COMMUNİCATİONS DERGİSİNDE YAYIMLANAN HALÜSİNASYON DENEYİ

Halüsinasyon ve beyindeki farklılığı gözlemleyebilmek amaçlı 153 kişinin MR görüntüleri inceleniyor. Bu 153 bireyin 113’ü şizofren hastasıydı ve bu kişiler halüsinasyon gören ve görmeyenler olarakta kendi içlerinde ayrılmıştı. Geri kalan 40 kişi ise sağlıklı bireylerdi. Yapılan MR sonuçlarına göre halüsinasyon gören şizofreniler ile görmeyen şizofreniler karşılaştırıldığında, görenlerin beyinlerindeki PCS’lerinin(paracingulate sulcus) daha kısa olduğu gözlenmişti. PCS’i beyin kırışığı olarak niterendirebiliriz. Daha sonrasında ise halüsinasyon görenler ile sağlıklı bireyler karşılaştırıldığında, görenlerin PCS’lerinin sağlıklılara oranla 3 cm kısa olduğu görülmüştür. Kısaca özetleyecek olursak bu kıvrım halüsinasyon gören hastalarda daha kısa olduğu saptanmıştır.

 

 

Büşra Nur Turan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın