Flört Etmenin 4 Temel Şekli

0
726

Birinin sizle flört edip etmediğini nasıl anlarsınız?
Eğer birinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak istiyorsanız, onun flört etme stilini bilmeniz gerekiyor.

İletişim uzmanı Doktor Jeffrey Hall’ a göre dört flört etme stili var:

  1. Fiziksel,
  2. Geleneksel,
  3. Samimi,
  4. Ve kibar.

Son araştırmalar gösteriyor ki, flört etme stillerinin hepsi kendine has birtakım davranışlarla bağlantılı.

Dr Jeffrey Hall şöyle açıklıyor: “Araştırmacılar pek çok sözel ve sözsüz davranışın altında yatan nedenin çekicilik olduğunu uzun zamandır biliyordu ama bu araştırma kişinin farklı iletişim şekillerini ve hoşlanma şeklini nasıl ortaya çıkardığını gösteren ilk çalışma. Nasıl flört ettiğiniz flört etmenin sizin için ne ifade ettiği hakkında çok şey söylüyor.”

Araştırma kapsamında insanların 10 dakika boyunca yabancılarla etkileşim içinde bulunması ve karşısındaki kişiyi etkilemesi gerekiyordu.

Dr Hall: “Rahat mavi koltuklarda ve bir kahve masasının yanına oturuyorlardı. Biz de ‘En gurur duyduğun başarın hangisi?’ gibi karşısındaki kişi hakkında bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olacak soruları içeren kartları okumaları için onları teşvik ettik. Sorular sohbetin ilerlemesi içindi.”

Seans sonrası her katılımcı karşısındakinden etkilenme düzeyini bildirdi ve araştırmacılar insanların beden dilini de kaydetmişti.

Hoşlanma ile ilgili davranışların klasik örnekleri şunları içeriyor; öne doğru eğilmek, nesnelerle oynamak, bacak bacak üstüne atmak ve (olumlu anlamda) kafa sallamak.

‘Samimi flört’ kategorisine giren kadınlar çoğunlukla kendilerini açtılar ve ilgi göstermeye konsantre oldular. Diğer bir söyleyişle kendileriyle ilgili olan şeyleri açığa vurup karşılarındaki kişiye ciddi ölçüde odaklandılar.

Dr Hall: “Samimi flört eden kadınlar daha çok gülüp daha çok gülümsedi ve sıklıkla -cilveli bakış gibi- ilgilerini belli eden işaretler gösterdiler.”

Bu sırada, geleneksel tarzda flört eden erkekler açık vücut duruşları sergilemeye daha meyilliydi.

Geleneksel tarzda flört eden kadınlarsa ağırbaşlı-ciddi bir şekilde davrandı.

Anlaması en zor olan flört tipiyse kibar flörttü, Dr Hall: “Kibar flört tipi uzak durmaya ve saygılı olmaya eğilimli. Bu tip bir durum, etkilenen kişi için pek de açık değil. Geriye yaslanarak fazla mesafe yaratıyorlar ve hatta sözel tonlarıyla daha da fazla mesafe yaratıyorlar. Pek çok insana göre bunları yapmak yakınlık eksikliğini işaret ederken kibar flört edenler ne kadar etkilenirse bunları o kadar fazla yapıyorlar.”

Fiziksel flört ise, oturup konuşurken en rahatsız olandı, ilgilendikleri kişiye daha az iltifat ettiler. Onların doğal ortamları gece kulüpleri ya da partiler,

Dr Hall: “Fiziksel stilin karşılıklı konuşmada sonuna kadar gidememesinin iyi bir nedeni var. Bu ortam fiziksel flört edenlerin gittiği bir ortam değil, kendilerinden emin oldukları bir ortam değil.”

İnsanlar hangi flört etme stiline sahip olurlarsa olsunlar, hoşlandıklarını anlamak hep güçtü.

Dr Hall: “İnsanların bizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak konusunda gerçekten kötüyüz. İlgilenmedikleri zamansa bunu anlamakta üstümüze yok. Ama bizimle ilgilenenleri görmekte kötü olmamızın sebebi insanların bunu çeşitli yollarla gösteriyor olması.”

 

Bu çalışma Journal of Nonverbal Behavior adlı dergide yayımlanmıştır (Hall & Xing, 2016).

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın