Farklı Psikoloji Uzmanlıkları

0
1321

Birçok insan psikolog deyince terapi yapan, hastanelerde, kliniklerde, özel eğitim kurumlarında, üniversitelerde çalışan uzmanları düşünür ve psikologların tek görevinin bunlar olduğunu sanar. Türkiye şartlarında psikologlar sadece bu alanlarda görev yapsalarda, dünya genelinde bilinen birçok uzmanlık alanı vardır. Bunlardan bana göre en ilginç olanları ise:

1) Mühendislik (teknoloji) psikolojisi: Bu alan endüstri psikolojisinden farklı bir alandır. Psikolojinin uygulamalı alt birimlerinden olan mühendislik psikolojisi, insanın teknolojiye adaptasyonunu sağlayıp, teknolojinin ise insanın davranışlarını ve kapasitesini geliştirmesi üzerine konumlandırılmış bir branştır.

2) Sağlık psikolojisi: Psikolojinin alt dallarından olan sağlık psikolojisi, hastalığın ve sağlığın biyolojik, sosyal ve psikolojik boyutları üzerine çalışmalar yürüten branşıdır.

3) Tüketici psikolojisi: Bu alan sadece kişilerin ürünleri ve hizmeti neden aldığıyla yada nasıl aldığıyla ilgilenmez. Aynı zamanda aile, arkadaşlar ve medyanın satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini de analiz etmeye çalışır.

Psikolog Barış Gürkaş
İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın