Evlilik Terapisi İstanbul

0
70
çocuk psikoloğu

Evlilik terapisi konusunda psikolog desteğine başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. İstanbul gibi büyük bir şehirde evlilikleri sürdürmek çok da kolay değil. Bu sebeple evlilik terapisine başvurmak, ilişkinin daha iyiye gitmesini sağlayan son yol olabiliyor. Sizde evliliğinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız Kadıköy’deki ofisimizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Evlilik Terapisi Neden Önemli?

Rolla May’in çok sevdiğim bir sözünden buna örnek vermek istiyorum: “Psikoterapi insanları özgürleştirir” demiştir. Bu söz kesinlikle doğrudur. İnsanların gerçek ihtiyaçlarının farkına vardıkları süreç olan terapi süreci, kişiyi özgürleştirdiği gibi karşıdaki insanında değişimine öncülük eder. İnsanların terapide sadece kendilerinin değiştikleri iddia edilse de, ilişki örüntüsü içinde bulunan herkes etkilenir.

Bu durum çift ve evlilik terapilerinde de benzer şekilde devam eder. İnsanlar ilişkilerini, işlerini, onları rahatsız eden şeyleri terapi yoluyla yeninden yapılandırır. Hayatına yeni bir yön vermek için terapi sürecine dahil olur. İnsanlar terapi sayesinde daha mutlu daha üretken bir hale gelir.

“Evlilik terapisi İstanbul” şeklinde internette araştırma yaparken nelere dikkat edeceksiniz? Evlilik terapisi araştırmaları yaparken özellikle de İstanbul’da karşınıza birçok alternatif psikolog önerisi çıkacaktır. Bu sebeple iyi evlilik terapisti seçmek oldukça zordur. Ancak bakmanız gereken belli başlı noktalar olmalıdır. Temelde evlilik terapisi için gittiğiniz psikoloğun başlıca özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • Psikoloji lisans mezunu
  • Klinik psikoloji ya da evlilik terapisi üzerini uzmanlığını yapmış.
  • Evlilik terapisi üzerine çeşitli eğitim ve seminerlere katılmış olması gerekir.

İstanbul’da evlilik terapisi arayışı içine girdiğinizde, kime gideceğinizin kararını vermek oldukça zordur. Bu sebeple seçeceğiniz psikolog çeşitli yetkinliklere sahip olursa bu noktada hata yapma şansınız minimuma iner.

Evlilik Terapisi mi Bireysel Terapi mi?

Evlilik terapisi arayışına giren kişi İstanbul’daki alternatiflerin çokluğundan dolayı ne tür bir destek alacağına karar veremeyebiliyor. evlilik terapisi mi bireysel terapi mi almalı bunun kararını veremeyebilir. Bu sebeple ilk iş bir psikolog desteği için çift ya da bireysel randevu almaktır. Size uygun danışmanlık şeklini, psikoloğunuz tercih edecektir. Doğrudan evlilik terapisine gittiyseniz bireysel terapi gerekli bir durum var ise psikoloğunuz yönlendiriyor olacaktır. Bireysel terapinin yada çift terapisinin faydaları birbirinden başka gibi görünse de kişideki değişimler tüm aileyi etkileyecektir.

Evlilik terapisi İstanbul araştırması yaparken temelde yapmanız gereken araştırmalar psikoloğun uzmanlık durum olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasındaki süreçte uzmanın sizi yönlendirmesi ile ilerleyecektir.

Evlilik Terapisi Ne Zaman İhtiyaç?

İstanbul’da evlilikleri sürdürmek bu kadar zorlaşmışken evlilik terapisi desteği almak da o kadar zorunluluk haline geliyor. Evlilik terapisi desteğini ne zaman almalıyız? sorusu birçok insanı sorduğu bir soru.  Bunun bir zamanı tabi ki insandan insana değişiyor ancak bilinen en net şey iş işten geçmeden bir destek almanız. Destek almayı en sona bıraktığınızda, geri dönüşü çok daha zor olabiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın