Evlilik Öncesi Konuşulması Gerekenler

0
644

Evlilik öncesi konuşulması gerekenler insaların çokça merak ettiği bir konu. Evlilik öncesi rahatsız olunan şeyleri dillendirmek kimi zaman zor olabiliyor. Dile getirmekte bazen, kişilik engelleyici olabiliyor kimi zamanda çeşitli kaygılar ve ve korkular…

Birçok insanın aklını kurcalayan ya da evlendikten sonra ben bunu bilmiyordum demesine sebep olan birçok durum genellikle kişinin kendisiyle ilgili oluyor.

Öncelikle konuya evlilik öncesi demek ilişkinin yeterince açık yaşanmadığını bizlere gösteriyor. Çünkü konuşulması gereken konular ilişki boyunca inşa edilen güvenle ve ihtiyaçlarla oluşturulur. Bu noktada en önemli nokta olarak ortaya çıkan durum kişinin kendi ihtiyaçlarını ve rahatsızlık duyduğu durumları çekinmeden belirterek çiftlerin ilişkilerini sürdürmeleridir. Bunları belirtirken yaşanan kaybetme korkusu birçok zaman sanıldığının aksine çiftler arası iletişime zarar veriyor.  Günümüzde birçok ilişki geçmiştekinin aksine daha fazla iletişimde kalarak ilerliyor, bu durumu daha fazla hayır diyerek daha fazla kendinizi ifade ederek avantaja çevirmeliyiz. Çünkü çiftler başlarda kendilerini açık bir şekilde ifade ettiklerinde

Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmetleri

Boşanmaların bu denli arttığı günümüzde evlilik birçok kişi için korkutucu olabiliyor. Bu durumda evlilik öncesi danışmanlık daha da önem kazanıyor. Bu noktada psikolog desteği, sağlıklı yapılandırılamamış ya da çeşitli şekillerde sıkıntılar yaşayan ilişkilerde hayati önem taşıyor. Çünkü bazı durumlarda çeşitli stres faktörlerinin dahil olmasıyla oldukça zorlayıcı durumlar yaşanabiliyor.

Evlilik öncesi danışmanlık sürecinde;

  • Evliliğe geçişi daha kolay bir hale getirmek.
  • İlişkide uzun süreli bir huzurun ve mutluluğun temellerini atmak
  • İletişim sorunlarını tespit ederek sağlıklı yöntemlerini keşfetmek
  • İlişkide başları güçlendirmek ve kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak
  • Sorunların üstesinden gelebilecekleri beceriler kazandırmak

Evlilik öncesi psikolojik danışmanlık daha sağlam temellere oturmuş ilişki yaşamanızı sağlayacaktır.  Bu sayede kendi duygusal ve iletişimsel sorunlarınızın üstesinden gelirken, partneriniz hakkında daha fazla konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Eğer evlilik öncesi konuşulması gereken konuları henüz konuşamadığınızı ya da konuştukça daha da kötüye gittiğini düşünüyorsanız. Bu iletişimi bir klinik psikolog eşliğin gerçekleştirmeniz sürecin içinden daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. Eğer bu konuda size destek olmamızı isterseniz bizden randevu alabilirsiniz ya da doğrudan bu yazının altındaki yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

 

 

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın