Etkili Öfke Kontrolü Teknikleri

0
70

İnsanlar ara sıra sinirlenmeye meyilli olabilir. Öfke durumunda insanlar adeta kan beynine sıçramış gibi hisseder ve mantıksızca davranırlar, hatta sonrasında da yaptıklarından pişmanlık duyarlar.

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki öfke hafife alınmaması gereken bir duygu ve öfke kontrolü yapmayı başarabilmek için ciddi çabalar sarf edilmesi gerekiyor. Öfkeyi ve nasıl işlediğini anlayarak öfkenizin sizi kontrol etmesi yerine siz onu kontrol edebilirsiniz. Bu yazımda size öfke probleminizin üstesinden gelmenize yardımcı olacak etkili öfke kontrolü tekniklerinden bahsedeceğim.

Öfkenizi Nasıl Etkili Bir Şekilde Kontrol Edeceksiniz

Öfke bilinçaltınız tarafından kontrolü tekrar kazanma ya da haklarınızı savunma gibi konularda size yardım etme amacıyla sevk edilen sağlıklı bir mekanizmadır. Öfkeyle baş etmek için ilk önce, muhatap olduğunuz bu duygunun doğasını anlamalısınız; sonuçta görünmez bir düşmanla savaşamazsınız. Aşağıdaki örnekler öfkenin ne olduğunu ve öfkeye neyin neden olduğunu anlamanıza yardımcı olacak.

Öfkeye neyin sebep olduğunu anlamak onu etkili bir şekilde kontrol etmek için ilk adımdır.

Sizi Sinirlendiren Nedir?

Ne Zaman Sinirlenirsiniz?

  • Siz kuyrukta beklerken biri gelip sıranızı aldığı zaman
  • Yapmanız gereken bir sürü işiniz varken bilgisayarınız yavaş çalıştığı zaman. Bu durum stresle sonuçlanacak ve öfkeye dönüşecektir.
  • Bir takım çalışmasında takım arkadaşlarınızdan birinin görevini yapmayıp tüm işi başkalarına yıktığını fark ettiğiniz zaman
  • Korktuğunuz zaman! Evet, öfke korkunun bir sonucu olabilir. Örneğin biri neredeyse arabanıza çarpacaktı ve siz bu durum karşısında deliye dönerek ona bağırdınız. Neden bu kadar sinirlendiniz? Çünkü arabanızın paramparça olacağından korkmuştunuz. Yani böyle bir durumda öfkeniz korkunuzun bir sonucuydu.
  • Biri sizinle dalga geçtiği zaman
  • İş yerinde bir üstünüz tarafından azarlandığınız zaman
  • Patronunuz size yapmanız gereken bir sürü iş verdiği zaman

Bütün bu örneklerde görüyoruz ki öfke haklarınızı korumak adına (birinin sıranızı alması gibi), bir şeyler umduğunuz gibi gitmediğinde (yavaş bilgisayar gibi) ya da korku sonucunda (araba örneğinde olduğu gibi) tetikleniyor. Eğer bunları anlarsanız korkularınızı kontrol etmeyi öğrenerek, haklarınızı olumlu bir şekilde nasıl savunabileceğinizi öğrenerek ve hayatta gerçekçi amaçlar kurmayı öğrenerek etkili bir şekilde öfke kontrolü yapabileceğiniz sonucunu çıkarabilirsiniz.

Neden Öfke Kontrolüne İhtiyacınız Var?

Sağlıksız öfke tamamen yararsız ve yıkıcıdır. Örneğin bilgisayarınıza hakaretler savurmak onun daha hızlı çalışmasını sağlamayacak ya da arabanıza tekme atmak onu tamir etmeyecek. Bu tarz durumlarda çabalarınızı boşa harcıyorsunuz, onları doğru bir şekilde yönlendirmek yerine harcıyorsunuz.

Etkili öfke kontrolü yöntemlerini öğrenmek öfkenizi başka bir yere yöneltmektense uygun bir şekilde değerlendirip yarara çevirmenize yardımcı olacak. Ayrıca öfkenizi uygun bir şekilde yönlendirmeyip içinize atarsanız bu durumda da kendinizi bunalmış ve depresif hissedersiniz. Hatta depresyonun bir tanımı da içe atılan öfkeyle alakalıdır.

Öfkenizi kontrol etmek yerine bastırırsanız bu bastırılmış duygular ruh halinizi negatif biçimde etkileyecektir. Bastırılmış duygular her zaman kötü rüyalara, açıklanamayan kötü ruh haline ya da ani öfke patlamalarına yol açar. Kafanızda daha net oturması için şöyle düşünelim; patronunuza kızgın olduğunuzu düşünün. Sinirli olmanıza rağmen muhtemelen bunu göstermek için hiçbir şey yapmayacaksınız. Bunun yerine, eve gidecek ve kendinizi küçük şeyler için çocuklarınıza bağırırken bulacaksınız. Bu durumda öfkenizi başka bir şeye yönlendirdiniz (uygun bir şekilde kontrol etmek yerine masum birine yönlendirdiniz).

Öfke Sadece Bir Sinyal

Öfke de diğer duygular gibidir. Zihniniz tarafından sizi harekete geçmeye iten bir mesajdır. Etkili öfke kontrolünü sağlayarak yararlanılabilen ve yönlendirilebilen sağlıklı bir duygudur. Öfkeyi doğru bir şekilde yönlendirmek de onu yıkıcı bir güçten yararlı ve yapıcı bir güce çevirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın