En İyi Psikolog ve Psikiyatrist Hangisi?

3
1310
kadıköy psikolog

En iyi psikolog ve psikiyatrist araştırması yapmaya kalkmanız oldukça anlaşılabilir bir durum. Çünkü ruh sağlığı ile ilgili piyasada o kadar çok uzman olduğunu iddia eden insan var ki, iyi gelmek bir tarafa dursun hastalara oldukça fazla zarar verebiliyorlar. Bununla birlikte insanlar o kadar çok bu insanlara paralarını kaptırmışlar ki, artık ya en iyisini bulmaya çalışıyorlar ya da destek almayarak kendi psikolojik durumlarını düzeltmeye çabalıyorlar.

Bir diğer taraftan en iyi klinik psikolog ya da psikiyatrist seçimi yaparken insanların karşısına çıkan diğer seçenekler ise kişisel gelişimciler.. Bu kişiler kendilerinin aldığı 4 haftalık kurslarla, sizin psikolojik durumunuzu daha iyiye götürmeyi iddia ediyorlar. Genellikle de paranızı bu gruptan insalara kaptırıyorsunuz.

Diyelim ki bu kendini uzman olarak tanımlayan insanlardan sıyrıldınız, psikolog veya  psikiyatrist tercih edeceksiniz. Genellikle insanlar ilaç kullanmak istemedekilerinde iyi klinik psikolog ile terapi yapmayı tercih ederken, ilaç ile bunun üstesinden gelmek istediği noktada iyi psikiyatrist arayışı içine giriyor. Eğer başvurduğunuz klinik psikolog sizin ilaca ihtiyacınız var derse aynı zamanda bir psikiyatrist desteği almanızı da önerebilir. Sonrasında ilaç ve terapi birlikte devam etmesi gerekir. Çünkü bazı durumlarda ne sadece ilaç yeterli gelir ne de sadece terapi. Bu noktada birbirini desteklemesi gerekir.

Peki bir kişinin klinik psikolog olması için ne gereklidir?

Psikolog Nasıl Olunur?

Videoda izlediğiniz gibi, en iyi psikoloğu seçerken önce dikkat etmeniz gereken durum lisans eğitimini psikoloji üzerine almış olması, ardından klinik psikoloji üzerine uzmanlığını yapmış olmasıdır.

Psikolog ile Psikiyatrist Arasında Fark Nedir?

En çok karıştırılan iki uzmanlık alanı da bu ikisidir desek sanırım yanlış olmaz. İnsanlar temelde bilse de konu destek almaya gelince arasındaki fark karıştırılabiliyor.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın