Çocuklarda İlaçların Doğru Kullanımı

0
572

Otizm, zihinsel engel, hiperaktivite, down sendromu, özel öğrenme güçlüğü ve daha bir çok tanı gurubunda psikiyatrik ilaçlar kullanılıyor. Ancak düzenli kullanılması ve doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçlar ne şekilde kullanılıyor?

Doğru kullanımların dışında aileler bu konuda bilinçsizce hareket edebiliyor. İlacı kafasına göre bırakıyor. Bir kullanıp bir kullanmıyor. Komşu tavsiyesine uyma ve çare bulmak için gittiği hocaların ilaç kullanımını engellemesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Neden diye sorduğumuzda; “Hocam çocuk bir garip oldu, davranışları daha da arttı, çocuk durgunlaştı, eşim gerek yok dedi, komşum şu tavsiyeyi verdi, ilaç bağımlılık yapar diye korkuyorum” gibi cümlelerle karşılaşıyoruz. Biz de bunları duyunca endişeye kapılıyoruz. Çünkü bu ilaçlar düzenli kullanılması gereken ilaçlardır ve uzun vadede etkisini gösterir. Böyle durumlarda, aileyi ilacı yazan doktora yönlendiriyoruz. Şikayetlerini doktorla paylaşmasını öneriyoruz.
Size yaşadığım ilginç bir vakayı aktaracağım;
Hafif derecede zihinsel engelli ve saldırgan davranışları olan bir öğrencimin annesi yaşadığı olayı şöyle anlatıyor;
“Ben bu çocuğun davranışlarından bıktım, artık her yerden laf her yerden söz geliyor. Ama bir cahillik yaptım. Komşuya giderken önceden doktorun verdiği ilacı ona verdim, hem de iki tane verdim. Orda yaramazlık etmesini istemiyordum. İçirdikten sonra çocuğuma garip bir haller oldu. Hastaneye kaldırdık ilaç dokunmuş, bir akşam komada yattı.”
Meğer ilaç iki yıllıkmış! Sizin de gördüğünüz gibin durum bu kadar vahim bir hal alabiliyor. Böyle ilaçlar kullanıyorsanız şikayetiniz dahi olsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Maral Kortarla

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın