İşyerinde Motivasyon
28 Kasım 2013
8 Temel Aile Unsuru
30 Kasım 2013

Çocuğum Okula Gitmek Istemiyor

Okullar çocuğa akademik başarı sağlamakla beraber; bedensel,duygusal,sosyal beceri de kazandırır.Yani öğretimin yanında kişilik gelişimine de katkı sağlar. Kişilik gelişiminin olumlu olabilmesi için çocuğun kendini güvende,mutlu,istekli hissetmesi gerekir.Bunun önündeki en büyük engel ise; “zorbalık ve şiddet”tir.

“Zorbalık,bilinçli ve kasıtlı olarak yapılan ve kurbana fiziksel,zihinsel,sosyal ya da psikolojik zarar verme amacı taşıyan söz ve eylemleri içerir, bu nedenle zorbalar kurbanların acı çekmesinden haz duyarlar(Pişkin,M. (2002)”

Şiddeti sadece fiziksel bir yaptırım olarak algılamak yanlış olacaktır.Baskıcı bir tutum,aşağılayıcı bir tavır,özgüvenin zedelenmesi,görmezden gelme başka türlü örnekleri olabilir.Bunlar doğrudan olabileceği gibi dolaylı yoldan da olabilir.Mesela bir çocuk doğrudan dayağa maruz kalırken diğer çocuklar dolaylı yoldan şiddete maruz kalıyor demektir.

Çocuğunuzun okulu sevmemesi,okula gitmek istememesi ve sürekli çeşitli bahanelerde bulunmasının altında okulda şiddet görmesi olabilir.Böyle durumlarda olayı görmezden gelmek yerine bunun sebebini öğrenmeye çalışmak ve çözüm yolu bulmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Meral Kortarla
Istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir