Çocuğum Ders Çalışmıyor

0
661

Okula giden bir çocuğunuz varsa genellikle en büyük derdiniz “Çocuğum başarılı olabilecek mi?”  olur. Bu düşüncenin fazlası sağlıklı olmamakla birlikte,  bu başarıyı kazanması için düzenli çalışması şarttır. Ders çalışmayla ilgili geri dönüşler şöyle oluyor;
“Hocam bir türlü masa başında çalıştıramıyorum!”.

Masa başında çalışmak önemli ama bunu düzene oturtmak zor bir süreç işidir. Bunun yanında her yaş çocuğunun dikkat sureleri birbirinden farklıdır.Buna göre  planlamanın çocukların dikkat sürelerine bakılarak yapılması gerekir.

Neler yapılabilir?

Çocuğunuzla bir anlaşma yaparak işe koyulabilirsiniz. Ona masa başında ne kadar ders çalışacağını sorun. Örneğin 30 dk dedi. Dediği surenin altında yani 20 dk olabilir, bu sürede anlaşın. Ama bu çalışmanın sadece masa başında , ara vermeden, verimli olmasına dikkat edin. Bu süre 6 dk bile olabilir. Önemli olan verimli bir çalışmayla başlamak.

Sonrasında ne kadar güzel çalıştığını söyleyerek onu motive edin. Süre kısa olduğundan ve sıkılmadığından onun hoşuna  gidecektir. Sonrasında süreyi artırmak için anlaşmaya gidin. Ama çok fazla artırmadan. Mesela çok güzel çalışıyorsun bunu 25 dk yapmamız gerekiyor artık diyebilirsiniz. Birden çok uzun çalıştırmaya giderseniz anlaşmazlık çıkabilir yada onun motivasyonunu kırabilir. Uygun zamana ulaşana kadar kademe kademe arttırın.

Ama dediğim gibi her teknik her çocuk ve yaş grubu için uygun olmayabilir. Eğer buna motive olmadıysa başka teknikler uygulamak gerekebilir.Daha fazla paylaşım içinde olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Meral Kortarla

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın