Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

0
545

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde diğer ülkelere kıyasla kitap okuma oranı çok düşük.Üzerine kendi yorumumu eklersem bunun sebebi çocuk yaşta kitapla tanışmayışımız.
Bizim düşlediğimiz kitapla tanışma yaşı doğar doğmaz hatta anne karnında olmalıdır. Çocuk doğar doğmaz kitap okur mu? demeyin . Kitapla tanışıklığı bile kayda değer önem taşıyor.
Konuşmaya başlamadan önce ona okuyacağınız kitaplar, onun alıcı dil becerilerini(bireyin çevresindekilerin söylediklerini anlaması) geliştirecektir. Konuşmaya başladıktan sonra okunan kitaplar veya resimleri üzerinde konuşulan kitaplar onun alıcı ve ifade edici dil becerilerini(anladıklarını artık ifade edebilmesi kısaca konuşması) geliştirecektir.
Çocuk bu dönemde çok meraklıdır. Merakını olumlu yönde kullanması için onun hoşlanacağı ve sizin de uygun gördüğünüz seçimler yapın. Kitapla tanışan çocuğun merak duygusu hiç körelmezken bunun yanında sözcük dağarcığı gelişir. Araştırmalar kitap okuyarak büyüyen çocuklarla okumayanlar arasında her yönden anlamlı fark olduğunu gösteriyor.

Yalnız dikkat etmenizi önemle rica ettiğim bir konu var o da kitap seçimi. Doğru kitabı seçmek çok zor ve önemli çünkü ortada çok fazla kitap var.Bu konuda profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz.

Meral Kortarla
Istanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın