Cinsel Bağımlılık Nedir?

1
735

 

 

Cinsel bağımlılık; kişi zihninin, sürekli cinsellik ile ilgili düşüncelerle dolu olması ve bu tarz uyaranları düşünmeden duramaması şeklinde tanımlanabilir. Cinsel bağımlılık daha çok 25-50 yaş aralığında görülmektedir. Bu bireyler; cinselliği zevk almak amacıyla değil, acıdan ve stresten uzaklaşmak için kullanırlar. Amaç, sadece o eylemi yapmış olarak bulunmaktır. Bu yüzden ilişkiye gireceği insanın güzelliği, sosyal statüsü vs.gibi özellikleri bu kişiler için önem arz etmemektedir. Kişi; bulunduğu ortama uygunsuz bir cinsel ilişkiye girdiği zaman sonrasında pişmanlık duyabilir, kendini suçlu hissedebilir, fakat bu duyguları yok etmek için tekrardan yeni bir cinsel ilişkiye girme peşine düşmesi yüksek ihtimaldir diyebiliriz. Bu bireyler, birisiyle birlikte olduktan hemen sonra bir başkasıyla sürekli ve sağlıklı olmayan cinsel ilişkilerde bulunabilir, cinsel dürtülerini kontrol edemeyebilirler.

 

Cinsel suçluların %72’si cinsel bağımlılık kriterine uymaktadır.

 

 

CİNSEL BAĞIMLI KİŞİLERDE NE GİBİ ÖZELLİKLER GÖRÜLÜR ?

 • Normalde tercih etmeyeceği yer ve durumlarda ve kişilerle ilişkiye girme,
 • İnternetten cinsel doyum arayışlarında olabilirler; herhangi dergi,gazete vs. gibi şeylerde cinsel isteği uyarıcı yazılar veya görseller ararlar,
 • Teşhircilik,röntgencilik,telefonda açık görüşme isteği,
 • İlişkiden sonra partneriyle sohbet etmek,vakit geçirmek yerine ondan uzaklaşmak,
 • İlişki sonrası pişmanlık,suçluluk hissi

 

CİNSEL BAĞIMLILIK TÜRLERİ

 • Teşhircilik-Röntgencilik: Aynı ortamda bulunduğu kişiyi sıkılmadan saatlerce izleyeyip, bu şekil tatmin yaşayabilir.
 • Uygunsuz Cinsel Dokunma: Yanlışlıkla,kazara olmuş gibi yapılan davranışları örnek verebiliriz. Mesela kalabalık bir otobüste kişinin mahrem yerlerine dokunup, çarpmış izlenimi verilmesi.
 • Rastgele Cinsel İlişki: Hiç birlikte olmayacağı kişilerle bile ilişkide bulunurlar.
 • Sanal Ortam: İnternetten doyuma ulaşabilmeyi amaçlar. Sohbet ederek veya videolar ile bunun üzerine zamanlarının çoğunu harcayabilirler.

 

Cinsel bağımlılık; tecavüz ve ensest gibi ağır suçlarla da kendini gösterebilmektedir.

 

CİNSEL BAĞIMLILIĞIN SEBEPLERİ

 • Çocuklukta ihmal edilen ve şiddet gören ailelerde büyüyen çocuklarda görülme riski fazladır,
 • Bu bireylerin çocukluklarına bakıldıklarında cinsel, duygusal veya fiziksel bir istismar hikayelerinin olduğu da görülmektedir. Bunun yanında yaşanılan travmalar, stresler de gelişmesinde rol oynamaktadır.
 • Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel bağımlılığın yanında kumar bağımlılığı riskini de arttıran etkenler arasındadır.

 

 

 

CİNSEL BAĞIMLILIĞIN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Psikoterapi ve farmakoterapi tedavi  yöntemler kullanılmaktadır.

Psikoterapide; Bireysel veya grup terapileri, bilişsel davranışçı terapi veya psikodinamik terapiler  kullanılabilmektedir.

 

 

Büşra Nur Turan

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın