Boyunuz Kimi Etkileyeceğinizi Belirliyor

0
526

“Kadınlar uzun boylu erkeklerden hoşlanır”dan fazlası vardır desek sanırım yanlış olmaz.

İnsanlar kendi boylarına yakın boy uzunluğuna sahip partnerler seçerler, çünkü bu yeni bir araştırmanın söylediğine göre, genlerimizde var.

Yıllarca insanların kendi boy uzunluklarına yakın boyda partnerler seçmeye eğilimli olduğu biliniyordu. Bu kadınların uzun boylu erkeklerden yana tercih yaptıkları genellemesine rağmen böyle.

Anlaşılan o ki boy uzunluğumuzu kontrol eden aynı genler kimden hoşlanacağımızı da etkiliyor.

Araştırmanın yazarlarından Dr Albert Tenesa:

“Genlerimiz cazibemizi kendi boyumuza yakın boy uzunluğuna sahip partnerler için çekici kılıyor; uzun boylu insanlar yine uzun boylu insanlarla eş olur gibi. Boy uzunluğu için kişisel tercihleri ve kişinin kendi boy uzunuluğunu etkileyen genetik çeşitliliğin %89’unun paylaşıldığını bulduk. Kendimizinkine yakın boy uzunluğuna sahip partnerler için doğal, doğuştan bir tercih eğilimimiz var.”

Partnerlerin boyları arasındaki bağlantı şaşırtıcı bir biçimde belirgin. Dr Tenesa: “Bir partnerin uzunluk genlerini kullanarak, seçilen partnerin boyunu %13 kesinlikle tahmin edebiliyoruz. Partnerler arasındaki boy uzunluğu benzerliği yaşadığımız toplumun sosyal ya da genetik yapısından etkilenmekten ziyade, partnerin fiziksel görünüşünün özellikle boyunun gözlemlenmesiyle oluşuyor.”

Bu fikre benzer bir şekilde pek çok insanın kendine benzer kişiler aradığını (benzer DNA da dahil) öne süren bir araştırmaya da göz atalım.

“İnsanların bir partnerde aradıklarına, onlar bundan haberdar olsun ya da olmasın, benzer DNA yanına benzer inanç, benzer gelir, benzer eğitim, benzer yaş ve benzer vücut tipi gibi kategorileri de katalım. Yeni bir araştırma gösteriyor ki insanlar benzer DNA’ya sahip olan bir eş seçmeye daha meyilliler.

Önceki araştırmalardan bir partner seçerken en güçlü faktörün eğitim seviyesi olduğunu biliyoruz. Bu araştırma gösterdi ki eş seçiminde benzer DNA’nın etkisi eğitimin etkisinin üçte biri niteliğinde.”

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın