Boşanma ve Psikolog Desteği

0
63

Boşanmanın Etkileri

Boşanma genellikle stresli ve sıkıntı verici bir süreçtir. Asgari düzeyde baksak bile, büyük bir ilişkinin bitmesinin boşanan insanların rutinlerinden başlayarak daha birçok şeyi zorlaştırabileceğini ve üzücü hale getirebileceğini görürüz. Buna ek olarak her şey rayına oturana kadar değişimin yarattığı stresle birlikte boşanmalarda çok sayıda yasal engelle de karşılaşılır. Sıklıkla boşanmayla bağlantılı olan dengesiz duyguları da eklediğimizde boşanmanın zor bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Boşanma keder, yalnızlık, depresyon, umutsuzluk, suçluluk, hayal kırıklığı, endişe, öfke ve yıpranma da dâhil her türlü üzüntü veren, sıkıntı veren, rahatsız edici ve korkutucu his, düşünce ve duyguya yol açabilir. Önemli bir ilişkinin bitimini düşünmekte bile çoğunlukla üzüntü ve tasa vardır. Tekrar ve de muhtemelen uzun bir süre için (hatta belki de hayatının sonuna kadar) bekâr olma, tek başına kalacak olma olasılığı ayrıca değişen finansal, yaşamsal ve sosyal şartlarla başa çıkma zorunluluğu da insanda bir korku yaratabilir. Boşanmalarda bir tarafın inatçı dik başlılığında ve kötü davranışlarında ya da ihanetinde yatan öfke olabilir. İlişkiyi yürütmek için yapılan hataları sineye çekmek suçluluk duygusu yaratmış olabilir. Gerekli olan tüm değişikliklerle başa çıkmanın imkânsız gibi göründüğü düşüncesinin altında ise ezici bir depresyon yatıyor olabilir. Bu duyguların her biri ya da herhangi biri insanları çok mutsuz etmek ve sabahın 3’ünde onlar için ağlarken bulma durumu için yeterlidir.

Bu tarz duygular acı verici oldukları kadar genellikle insan hayatını değiştiren çok zor bir olaya karşı verdikleri kederle bağlantılı olan doğal tepkilerdir.

Psikolog Desteğinin Yararları

İşte boşanmanın hayatınızı böylesine etkilediği bir noktada psikoterapi yani psikolog yardımı boşanma desteği sağlamak için çok iyi bir seçenek olacaktır. Nitelikli bir psikolog boşanmanın hayatları nasıl etkileyip değiştirdiği konusunda uzman anlayışına sahip olup eğitimli, güçlü ve önemli bir dinleyicidir. Psikolog boşanan kişiye duygularını dışa vurabileceği, korkuları hakkında konuşabileceği ve özellikle de herhangi bir yerde konuşulamayacak kadar özel ve çarpıcı konuları anlatabileceği güvenilir bir ortam sağlayacaktır. Ayrıca psikolog; stres yönetimi, keder ve kişinin negatif düşünceleri hakkında destek verecek ve kişinin çocukları için etkili bir ebeveyn olmaya devam etmesi ve boşanma sonrası yeniden etkin bir hayat inşa etme konusunda uzman rehberlik sağlayabilecektir.

Terapide önem arz eden bir diğer etken de psikolog ve hastası arasındaki kimyadır. Bir psikologla terapiye başlamadan önce kişiyi güvende hissettirecek ve uygun rehberliği sunabilecek olan psikoloğu bulmak için bir ya da birkaç tane psikologla görüşmek iyi bir fikir olabilir.

Kısaca özetleyecek olursak; eğer boşanmayla ve beraberinde getirdiği sorunlarla tek başınıza başa çıkamıyorsanız, bir psikolog desteği sizin için çok yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın