Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Nedir?

0
97

Bilişsel davranışçı terapi duygularınızın, içinde bulunduğunuz durumu algılayış biçiminize ek olarak düşüncelerinizden kaynaklandığı varsayımına dayanan bir metottur.

Bilişsel davranışçı terapiye göre kişinin davranışı duygularına dayanmaktadır ve böylece duygular bir şekilde değiştirildiği takdirde davranışsal değişim de bunu takip edecektir. Örneğin eğer biri size bir tabanca doğrultursa önce böyle bir eylemin ne gibi sonuçları olabileceğini düşüneceksiniz. Çok büyük bir tehlikede olduğunuz kanısına vardıktan sonra korkacaksınız. Yani bilişsel davranışçı terapi, duygularınızı değiştirenin durumun kendisi olmaktan ziyade duygularınız olduğu gerçeğine dayanıyor.

Bilişsel Davranışçı Terapinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bilişsel davranışçı terapi düşüncelerinizi değiştirme yoluyla pek çok davranış kalıbını ve istenmeyen duyguları değiştirmek için kullanabileceğiniz en hızlı yöntemlerden biridir. Düşüncelerinizden/duygularınızdan/davranışlarınızdan bazıları hayatınıza istenmeyen duyguları getiren ve giderek sağlamlaşan bir döngüye girer.

Örneğin bir kişi ezik bir karaktere sahip olduğunu düşünüyorsa çok büyük ihtimalle insanlara yaklaşımı da bu doğrultuda şekillenecektir. Yani eğer böyle bir düşünceye/inanca sahip olmasaydı insanlarla olan ilişkisi de farklı olacaktı çünkü insanlarla uygun şekilde yakınlaşmadığı için reddedilme olasılığı da çok yüksek olacak ve sonuç olarak bu konudaki hatalı-olumsuz inançlar/düşünceleri daha da güçlenecektir.

İşte tam bu noktada bilişsel davranışçı terapi devreye gidiyor. Eğer kişi bilişsel davranışçı terapiyi kullanarak düşüncelerini değiştirmeyi başarırsa, duyguları da değişecek ve bunun sonucunda da davranışı değişecektir.

Buradaki döngü bilişsel davranış terapisiyle iki şekilde kırılabilir; ezik biri olduğuyla ilgili mantıksız inancını sorgulama ya da öyle değilmiş gibi davranma.

İki metot da bu mantıksız inancın güçlü döngüsünü kırmaya yardım edecektir. Ayrıca bilişsel davranış terapisini öfke, anksiyete, korku ve hatta depresyon gibi pek çok istenmeyen davranışın üstesinden gelmek için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın